Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

Uniwersytet Warszawski przejął na rok przewodnictwo w Sojuszu 4EU+

Uniwersytet Warszawski przejął w czwartek przewodnictwo w Sojuszu 4EU+. Jest to porozumienie ośmiu uczelni europejskich, dzięki któremu m.in. studenci, doktoranci i pracownicy akademiccy z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy mogą wymieniać się doświadczeniami.

  • Siedziba organizatora zawodów - Amerykański Uniwersytet w Bułgarii. Źródło: Adobe Stock
    Student

    Polscy studenci z medalami w międzynarodowym konkursie matematycznym

    Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w 31. edycji międzynarodowego konkursu matematycznego. W bułgarskim Błagojewgradzie rywalizowało prawie 500 młodych matematyków z całego świata.

  •  14.06.2024. Patrol policji przed zamkniętym wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie, 14 bm. Bramy uczelni zamknięto w związku z protestem studentów w obronie Palestyny, trwającym od 24 maja br. Po zaostrzeniu protestu we czwartek 13 czerwca doszło do interwencji wezwanej przez rektora policji. (amb) PAP/Radek Pietruszka

    Rektor UW: decyzji o wezwaniu policji na teren uniwersytetu nie podjąłem sam

    Decyzji o wezwaniu policji na teren uniwersytetu nie podjąłem sam. Czworo prorektorów, kanclerz i straż uczelni, nie zgłosiło sprzeciwu – powiedział PAP rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Z. Nowak.

  • Warszawa, 14.06.2024. Patrol policji przed zamkniętym wejściem na teren Kampusu Głównego UW. PAP/Radek Pietruszka

    Dziekani i dyrektorzy jednostek UW apelują o kierowanie protestów do właściwych adresatów

    Protesty powinny być skierowane do właściwych adresatów, a przy ich wyrażaniu nie wolno stosować przemocy - napisali w liście do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego dziekani i dyrektorzy jednostek UW.

  • Warszawa, 14.06.2024. Patrol policji przed zamkniętym wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Rada Uczelni UW poparła działania rektora Alojzego Nowaka

    Rada Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego poparła działania rektora tej uczelni, Alojzego Nowaka, których celem jest "załagodzenie sytuacji, przywrócenie porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom społeczności akademickiej", jak napisano w przyjętej w piątek uchwale.

  • Warszawa, 12.06.2024. Protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego w obronie Palestyny na terenie Kampusu Głównego UW w Warszawie, 12 bm. Prostestujący żądają od uczelni m.in. jednoznacznego potępienia działań Izraela, a także zerwania współpracy z firmami i z uniwersytetami izraelskimi. Odbywający się od 24 maja br. w parku Autonomia przy ul. Nowy Świat 69 protest zaostrzył się, a jego uczestnicy przenieśli się na Kampus Główny. Rektor uniwersytetu zwrócił się do policji z prośbą o udrożnienie ciągów komunikacyjnych. PAP/Rafał Guz

    Protest studentów UW - 32 osobom wystawiono wezwanie dot. naruszenia miru domowego

    W związku z protestem studentów UW w obronie Palestyny, 32 osobom zostało wystawione wezwanie dotyczące naruszenia miru domowego, a wobec 13 osób zostaną sporządzone wnioski do sądu o ukaranie w związku z zakłócaniem spokoju i porządku - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

  • Warszawa, 03.06.2016. Prof. Hubert Izdebski. PAP/Leszek Szymański

    Prawnik: rektor UW powinien wyjaśnić, jakie działania podjął przed wezwaniem policji

    Rektor Uniwersytetu Warszawskiego powinien wyjaśnić, jakie działania podjął przed wezwaniem policji, i czy sytuacja faktycznie zagrażała porządkowi i bezpieczeństwu na terenie uczelni – powiedział PAP prof. Hubert Izdebski, prawnik, specjalista z zakresu prawa o szkolnictwie wyższym, przez 50 lat związany z UW.

  • Przykłady tekstur nowej fazy ciekłokrystalicznej: a) materiał nieuporządkowany pomiędzy dwoma szkiełkami, b) kropla materiału zawieszona na podłożu glicerynowym, c) domenowa tekstura nowo odkrytej fazy (obraz spod mikroskopu polaryzacyjnego). Źródło: WAT/UW

    Spontaniczne helisy i uporządkowane dipole

    Odkrycie nowego sposobu uporządkowania ciekłych kryształów zmienia rozumienie materii organicznej. Znajdzie ono zastosowanie m.in. w fizyce płynów, materiałach ciekłokrystalicznych, elektronice organicznej, fotonice i biologii molekularnej.

  • Plakat. Źródło: materiały organizatora
    Wydarzenia

    Zapytaj fizyka: o energetyce jądrowej opowie ekspertka IAEA

    O perspektywach rozwoju energetyki jądrowej opowie ekspertka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Aline des Cloizeaux. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia w ramach cyklu Zapytaj Fizyka w Warszawie.

  • Źródło: Adobe Stock
    Zdrowie

    Polskie odkrycia ważne dla rozwoju terapii glejaka

    Odkrycia polskich naukowców mogą się przyczynić do opracowania nowych metod leczenia glejaka wielopostaciowego - poinformował Uniwersytet Warszawski.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Polska Akademia Nauk chce stworzyć placówkę naukową w USA

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Naukowcy sprawdzili jak globalne zmiany środowiskowe wpływają na rozmieszczenie łosia w Eurazji

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • W środę zaplanowano siódmy testowy lot rakiety Starship

Adobe Stock

Ekspert: dziś kliktywizm zastąpił aktywizm

Dla wielu ludzi już samo komentowanie postów, wpłacanie pieniędzy za pośrednictwem linków na stronach pomocowych, jest satysfakcjonującą aktywnością społeczną – powiedział PAP dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Nazwał to zjawisko "kliktywizmem".

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera