Polscy studenci z medalami w międzynarodowym konkursie matematycznym

Siedziba organizatora zawodów - Amerykański Uniwersytet w Bułgarii. Źródło: Adobe Stock
Siedziba organizatora zawodów - Amerykański Uniwersytet w Bułgarii. Źródło: Adobe Stock

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w 31. edycji międzynarodowego konkursu matematycznego. W bułgarskim Błagojewgradzie rywalizowało prawie 500 młodych matematyków z całego świata.

Uczestnicy konkursu IMC (International Mathematics Competition for University Students), który zakończył się 11 sierpnia, w ciągu dwóch dni mieli do rozwiązania 10 zadań, przygotowanych przez jury pod przewodnictwem prof. Johna Jayne’a z University College London. Na podstawie punktów, które zdobyli zawodnicy przyznano nagrody indywidualne i zespołowe.

Jedną z nagród głównych (Grand Grand First Prize) odebrał Łukasz Orski z UJ – lepsi od niego byli tylko uczestnicy z Rosji i Niemiec. Złote medale przypadły Korneliuszowi Obarskiemu, Pawłowi Pielasie, Szymonowi Śmigielskiemu i Antoniemu Puchowi z UW. Złoto przyznano również Bartłomiejowi Bychawskiemu i Andrieiowi Karmanovichowi z UJ oraz Michałowi Warmuzowi i Piotrowi Łukasiewiczowi z AGH, a srebro – Aliaksieiowi Mamonau z UJ.

W rywalizacji zespołowej Uniwersytet Jagielloński znalazł się na trzeciej pozycji – po Petersburskim Uniwersytecie Państwowym (Rosja) i Uniwersytecie w Bonn (Niemcy). Team z UW zajął 7. miejsce.

Gospodarzem zawodów był Uniwersytet Amerykański w Błagojewgradzie. IMC jest organizowany od 1994 roku, od 14 lat zawsze w Bułgarii. W 2002 r. konkurs odbył się w Warszawie. Wśród laureatów są m.in. zdobywcy prestiżowego Medalu Fieldsa przyznawanego wybitnym młodym matematykom – irański Kurd Caucher Birkar i Ukrainka Maryna Viazovska.(PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

    Projekt mikrodomu studentów PW w finale międzynarodowego konkursu

  • 11.09.2024. Profesor Bogumiła Kaniewska. PAP/Rafał Guz

    Przewodnicząca KRASP: pracujemy z resortem nauki nad rozwiązaniem problemu wiz studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera