10.08.2013 PAP/Tytus Żmijewski

Małopolskie/ W Ojcowskim Parku Narodowym powstanie Dom Nietoperza

Ojcowski Park Narodowy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wyremontuje zabytkową willę „Grzybowska”, w której powstanie centrum edukacyjne Dom Nietoperza, w całości poświęcone tym latającym ssakom będącym symbolem parku. Otwarcie obiektu planowane jest w 2028 roku.

  • 10.08.2013  PAP/Tytus Żmijewski
    Życie

    Mazowieckie/ W Kampinoskim Parku Narodowym policzyli nietoperze, trzeci wynik w historii

    W Kampinoskim Parku Narodowym zakończyło się ostatnie w sezonie zimowym 2024/2025 liczenie zimujących nietoperzy. Był to trzeci wynik w historii kampinoskiego parku - 1648 osobników reprezentowane przez 8 gatunków.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Na Suwalszczyźnie policzono zimujące nietoperze

    Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) zakończyli liczenie nietoperzy, które zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się niemal 230 osobników. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

  • 11.01.2025. Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które jest największym zimowiskiem tych ssaków w Europie Środkowej i Wschodniej. PAP/Lech Muszyński
    Życie

    W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym naukowcy naliczyli 39 131 nietoperzy

    39 131 nietoperzy 11 gatunków – to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w największym z polskich zimowisk tych latających ssaków – obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (lubuskie) - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • Fot. Jelena Bogosavljevic
    Życie

    Lubuskie/ Podczas weekendu międzynarodowe liczenie nietoperzy w MRU

    Podczas weekendu odbędzie się 24. międzynarodowe liczenie nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU)- największym ich zimowisku w Polce. To ważne badania, gdyż nietoperze to „barometr” zmian klimatu – poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nietoperze to prawdziwi jeźdźcy burzy

    Jeśli o kimkolwiek można powiedzieć "jeźdźcy burzy", byłyby to nietoperze, które w trakcie dalekich migracji wykorzystują ciepłe prądy burzowe. To, co dzieje się podczas ich wędrówek kontynentalnych, poznajemy lepiej dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, bardzo lekkich czujników. Wnioski z badania opisano w "Science".

  • 15.01.2022 PAP/Lech Muszyński
    Życie

    Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

    Bezzałogowy Automatyczny Terenowy Monitoring Akwenów i Nietoperzy - to rozwinięcie skrótu BATMAN, czyli projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Konstrukcyjnie przypomina katamaran, wewnątrz którego mieszczą się urządzenia pomiarowe.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Słodkie życie nietoperzy

    Najwyższy naturalnie występujący u ssaków poziom cukru we krwi odnotowano u odżywiających się nektarem nietoperzy z rodziny liścionosowatych. Badania nad fizjologią tych latających ssaków mogą pomóc lepiej zrozumieć cukrzycę i pomóc w jej leczeniu - informuje pismo „Nature Ecology & Evolution”.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warszawskie parki pełne nietoperzy

    Blisko 220 nietoperzy z sześciu różnych gatunków naliczyli studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w czterech stołecznych parkach. Wśród policzonych ssaków królują borowce wielkie – powiedziała Nauce w Polsce Katarzyna Grabska z SGGW.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Beskidy/ Pierwsze nietoperze przyleciały po zimie do szkoły w Brennej

    Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim – dowiedziała się PAP od pracowników miejscowej informacji turystycznej. Od 2 maja ssaki te będzie można podpatrywać dzięki specjalnemu obserwatorium, które zostało tam utworzone.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Fot. Adobe Stock

    Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

  • Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

  • Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera