Fot. Adobe Stock

Kora sosny usuwa leki ze ścieków

Kora sosnowa z dodatkiem tlenku żelaza usuwa pozostałości farmaceutyczne ze ścieków, co może pomóc na przykład w ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska antybiotykami – informuje strona internetowa uniwersytetu w Oulu (Finlandia).

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Metoda oczyszczania ścieków za pomocą odpadów

    Gdy w farbiarniach czy drukarniach część trwałych barwników ucieka do ścieków, bardzo trudno je później usunąć. Zespół naukowców z Indii we współpracy z dr. hab. Michałem Piaseckim z Częstochowy pokazuje, że z odpadów rolniczych i przemysłowych można wytworzyć porowaty materiał, który pod światłem widzialnym przyspiesza rozkład takiego barwnika w wodzie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Narkotyki ze ścieków zagrażają morskim małżom

    Pod wpływem pochodzących ze ścieków narkotyków larwy ostryg poruszają się powoli i są zestresowane. Swoje obserwacje dotyczące tych zjawisk naukowcy przedstawili na spotkaniu Society for Risk Analysis w Waszyngtonie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Leki w ściekach: oczyszczalnie słabo radzą sobie z pozostałościami wielu leków

    Pozostałości leków stosowanych w domach, szpitalach czy w weterynarii trafiają do ścieków. Konwencjonalne oczyszczalnie nie radzą sobie jednak z oczyszczaniem wód z tych wszystkich związków. Zanieczyszczona farmeceutykami woda bywa zaś szkodliwa dla organizmów wodnych, co potwierdziły analizy ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska - PIB.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Katowice/ Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli

    Badaczki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opracowały preparat biologiczny, który umożliwia skuteczniejsze usuwanie substancji farmaceutycznych i związków fenolowych ze ścieków. Rozwiązanie jest już objęte ochroną patentową,

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

    Włosy, które trafiają do ścieków, to duży problem w oczyszczalniach. Są na tyle cienkie, że nie zatrzymują się w tzw. mechanicznej części oczyszczalni; owijają i blokują ruchome części w oczyszczalni, a naprawa tych urządzeń jest potem bardzo kosztowna - powiedziała PAP ekspertka dr hab. Monika Żubrowska-Sudoł. Włosy powinny trafić do śmietnika.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Wieczne chemikalia, mikroplastik, leki - mikrozanieczyszczenia rosnącym problemem oczyszczalni ścieków

    Do kanalizacji trafia coraz więcej nowych substancji chemicznych - z leków, kosmetyków, tworzyw sztucznych. Zdaniem dr hab. Moniki Żubrowskiej-Sudoł z PW ich separacja i bezpieczne pozbycie się z oczyszczalni ścieków stanowi nie lada problem.

  • 13.11.2024. Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany w Szczecinie, gdzie zaprezentowano, 13 bm. specjalną, mobilną stację badawczą, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe zanieczyszczenia ze ścieków. PAP/Marcin Bielecki
    Życie

    Szczecin/ Oczyszczalnia ścieków testuje stację badawczą usuwającą mikrozanieczyszczenia

    Pilotażową stację wykrywającą i usuwającą związki PFAS i mikrozanieczyszczenia testuje Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany. Wyniki badań pozwolą zbudować efektywną instalację oczyszczenia IV stopnia, zgodnie z nową dyrektywą wodno-ściekową UE.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zmodyfikowane bakterie niszczą w ściekach geny oporności na antybiotyki

    Zmodyfikowane bakterie Shewanella oneidensis mogą usuwać geny oporności na antybiotyki ze ścieków, zapobiegając rozpowszechnianiu się niebezpiecznych dla ludzi szczepów – informuje pismo „Nature Water.”

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad technologią usuwania "wiecznych chemikaliów" z wód i ścieków

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie "Limit", którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera