Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad technologią usuwania "wiecznych chemikaliów" z wód i ścieków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie "Limit", którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów.

Biuro prasowe gdańskiej uczelni technicznej w przesłanym we wtorek komunikacie poinformowało, że zespół badawczy z PG uczestnicy w projekcie "Limit". Podano, że opracowane rozwiązania mają charakteryzować się minimalnym śladem węglowym i przyczyniać się do ochrony zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu "LIMIT – Innowacyjne technologie usuwania poli- i perfluorowanych związków organicznych (PFAS) oraz innych kluczowych mikrozanieczyszczeń ze źródeł punktowych jako istotny aspekt zrównoważonego rozwoju gospodarki wodno-ściekowej w obszarze Południowego Bałtyku" naukowcy opracują nowatorskie technologie oczyszczania wody i ścieków z mikrozanieczyszczeń.

Podano, że szczególna uwaga naukowców zostanie poświęcona usuwaniu tzw. wiecznych chemikaliów (forever chemicals), czyli poli- i perfluoroalkilowych związków organicznych (PFAS), szeroko stosowanych od lat 50. XX wieku w wielu produktach przemysłowych i konsumenckich, takich jak środki powierzchniowo czynne, kosmetyki, pianki przeciwpożarowe oraz tekstylia i opakowania do żywności.

Kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej dr Małgorzata Szopińska cytowana w komunikacie podkreśliła, że ze względu na silne wiązanie fluor-wodór, związki z grupy PFAS praktycznie nie ulegają rozkładowi w środowisku wodnym. Zaznaczyła, że stwierdzono też ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka z uwagi na wysoki potencjał bioakumulacyjny, toksyczność i immunosupresyjność (obniżają odpowiedź immunologiczną organizmu). Dodała, że do środowiska wodnego mogą dostawać się wraz z użytą wodą, a także ze spływem powierzchniowym z terenów przemysłowych.

Dr inż. Małgorzata Szopińska, kierownik projektu LIMIT na Politechnice Gdańskiej. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska

"Koncepcje technologiczne, które są w obrębie zainteresowania prac badawczych i wdrożeniowych w ramach projektu +LIMIT+ to nowe zaawansowane technologie oczyszczania ścieków wykorzystujące promieniowanie UV, utlenianie elektrochemiczne oraz właściwości wody w stanie nadkrytycznym" - powiedziała.

Dodała, że naukowcy na PG skupią się na rozwoju technologii usuwania mikrozanieczyszczeń z wykorzystaniem elektrolitycznego ich utleniania, które może prowadzić do poprawy ich biodegradowalności lub całkowitej mineralizacji. "Istotnym aspektem jest również redukcja toksyczności zanieczyszczonej wody. Aby minimalizować ślad węglowy i efektywnie wykorzystywać zasoby środowiska, projekt przewiduje również użycie systemów opartych na granulowanym węglu aktywnym i żywicach jonowymiennych" - przekazała.

Uczelnia podała, że w ramach projektu wybrane technologie zostaną przetestowane w pełnej skali technicznej na stacji prototypowej firmy ULTRAAQUA w Korsør w Danii, gdzie oczyszczane będą wody opadowe z terenów skażonych związkami z grupy PFAS (obszar treningowy jednostek straży pożarnej).

Dr Szopińska dodała, że taki plan badawczo-wdrożeniowy umożliwia międzynarodowy transfer wiedzy pomiędzy wszystkimi członkami konsorcjum.

W komunikacie podano, że działania projektu "LIMIT" wpisują się w realizację idei gospodarki o obiegu zamkniętym i promują wykorzystanie zielonych technologii w gospodarce wodno-ściekowej oraz ochronie zasobów wodnych.

Uczelnia podała, że w czerwcu na PG odbyło się spotkanie zespołu badawczego i partnerów stowarzyszonych projektu "LIMIT", podczas którego omówione zostały koncepcje technologiczne będące przedmiotem prac badawczych i wdrożeniowych.

Spotkanie zespołu badawczego i partnerów stowarzyszonych projektu na PG. Fot. Politechnika Gdańska

Zespół projektowy odbył też wizytę studyjną na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków "Dębogórze" w Gdyni, zapoznając się z aktualnie wdrożonymi technologiami oczyszczania ścieków oraz nowymi obiektami oddanymi do użytku w 2023 r. (po modernizacji ciągu przeróbki osadów ściekowych).

Projekt "LIMIT" jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum badawcze ze Szwecji (Uniwersytet w Lund – lider projektu), Danii, Litwy i Polski.

Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027 (Europejska Współpraca Terytorialna).(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ InLife - nowe logo i siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy UŁ korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera