Fot. Adobe Stock

Nowe analizy zawartości naczynia sprzed 2,5 tys. lat wykazały pozostałości miodu

Badana o lat lepka substancja, znajdująca się w greckim miedzianym dzbanie sprzed ok. 2,5 tys. lat, to miód. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez brytyjskich specjalistów z pomocą nowoczesnych technik.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Łódź/ 30 l miodu z pasieki uniwersytetu trafiło do pacjentów onkologicznych

    Uniwersytet Łódzki przekazał w piątek 30 litrów miodu Szpitalowi Kopernika. Tegoroczny zbiór z pasieki na dachu biblioteki uniwersyteckiej i z terenu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego trafił na Odział Chorób Rozrostowych. To trzecie miodobranie, którym uczelnia wsparła szpital.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wiadomo, dlaczego pszczoły produkują mniej miodu

    Analiza danych z ostatnich pięciu dekad wyjaśnia, dlaczego pszczoły produkują coraz mniej miodu. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie„Environmental Research Letters”.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Wrocław/ Naukowiec zbada proceder fałszowania miodów i tworzy metodę weryfikacji ich składu

    Analiza sposobów fałszowania różnych gatunków miodów oraz opracowanie metody weryfikacji ich składu to cel badań doktoranta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jordan Sycz zajmie się m.in. badaniem miodów na każdym z etapów jego produkcji.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Miód służy zdrowiu kardiometabolicznemu

    Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.

  • Zespół badawczy, od lewej: dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik, prof. PŁ, dr inż. Karolina Miśkiewicz, dr hab. inż. Justyna Rosicka-Kaczmarek, prof. PŁ oraz dr inż. Gabriela Kowalska. Fot. Politechnika Łódzka
    Zdrowie

    Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wytworzyli innowacyjne mikrokapsułki miodu

    Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, stosując naturalne biopolimery, wytworzyli innowacyjne mikrokapsułki miodu. Ta metoda pozwala ograniczyć straty znajdujących się w miodzie związków bioaktywnych, które są efektem działania soku żołądkowego i enzymów trawiennych.

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ Pierwsze miodobranie z pasieki Uniwersytetu w Białymstoku

    Ok. 30 kg miodu udało się zebrać podczas pierwszego miodobrania z pasieki Uniwersytetu w Białymstoku. Pasieka składa się z pięciu uli; stoją one na dachu jednego z wydziałów w kampusie uczelni. Miód ma promować uczelnię, a także ekologiczny i zdrowy styl życia.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Niepotwierdzone informacje zachwalające miód nawłociowy szkodzą środowisku i rolnictwu

    Niepotwierdzone naukowo informacje o rzekomych prozdrowotnych właściwościach miodu nawłociowego pomagają w inwazji nawłoci. Tymczasem roślina ta zajmuje nowe tereny i drastycznie zmniejsza bioróżnorodność roślin i zwierząt. Jest niekorzystna dla pszczół i rolnictwa - pokazują badania m.in. IOP PAN.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Białystok/ Miody z miejskiej pasieki i pasieki UwB - dobrej jakości

    Miody z miejskiej pasieki w Białymstoku oraz znajdującej się na dachu kampusu Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) są miodami dobrej jakości, badania chemiczne tych produktów nie wykazały żadnych zanieczyszczeń - wynika z badań tych miodów przeprowadzonych przez chemików z UwB.

  • Fot. Pszczelarium Łukasz Przybył
    Życie

    Pszczelarz: miejskie pszczoły z Katowic zbierają nektar z 50 różnych roślin

    Pszczoły z miejskich pasiek w centrum Katowic zbierają nektar z ok. 50 różnych gatunków roślin; mają w czym wybierać – podkreśla pszczelarz Łukasz Przybył. Dodał, że ten miejski miód jest niemal wolny od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, takimi jak np. ołów.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera