Fot. Fotolia

Białystok/ Uniwersytet będzie prowadził badania nad ludzkim genomem

Wspólne z Amerykanami badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - poinformowano w piątek w Białymstoku podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, połączonej z 65-leciem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

  • Fot. Fotolia

    Kolejne konsorcjum ze statusem Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego

    Konsorcjum jednostek pod nazwą „Zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność" - wskutek odwołania - otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na lata 2015-2019. Łączna kwota na działalność naukową dla wyłonionego konsorcjum to około 50 mln zł.

  • Centrum Studiów Polarnych pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki

    Powołane w Uniwersytecie Śląskim Centrum Studiów Polarnych uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Jednostka jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza, specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych.

  • Wrocławskie Centrum Biotechnologii stawia na integrację w ramach KNOW

    Swobodny wybór zajęć we wszystkich jednostkach Wrocławskiego Centrum Biotechnologii oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla absolwentów dzięki wdrażaniu nowych technologii – to główne cele, które chce osiągnąć konsorcjum WCB dzięki otrzymanemu statusowi KNOW.

  • Biologiczne konsorcjum UJ zainwestuje w zatrudnienie i staże

    Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe dla Badań Biomolekularnych i Komórkowych otrzymało właśnie prestiżowy status KNOW. Krakowski ośrodek chce przeznaczyć nowe fundusze m.in. na badania, zatrudnienie kadry oraz staże dla studentów i doktorantów.

  • Poznańscy naukowcy chcą tworzyć nowe substancje biologiczne

    Tworzeniem niewystępujących w przyrodzie substancji zajmie się poznańskie Konsorcjum RNA, które uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Prowadzone badania posłużą leczeniu raka i chorób neurodegeneracyjnych komórkami macierzystymi i wirusami.

  • Wybrano kolejne jednostki flagowe polskiej nauki

    Resort nauki ogłosił w środę wyniki konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Cztery konsorcja zajmujące się badaniami z zakresu nauk biologicznych, rolniczych i o Ziemi, przez następne pięć lat otrzymywać będą co roku od państwa nawet 10 mln zł.

  • Resort nauki wybierze kolejne jednostki flagowe polskiej nauki

    O status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących mogą ubiegać się teraz jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi, a także naukami rolniczymi, leśnymi i weterynaryjnymi. Resort nauki ogłosił konkurs na kolejne jednostki, które otrzymają dodatkowe fundusze.

  • Fot. Fotolia

    Wydział Fizyki UW chce, ale nie może walczyć o status ośrodka wiodącego

    Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że należy mu się status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Resort nauki na razie nie dostarczył przy tym wydziałowi dokumentu o nieprzyznaniu mu statusu KNOW, a bez niego fizycy nie mogą wystąpić na drogę prawną.

  • Foto: Fotolia

    Krakowski KNOW pracować będzie nad medycyną zindywidualizowaną

    Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki. "Chcemy wprowadzić nowy porządek i ład terapeutyczny oparty na medycynie zindywidualizowanej" - stwierdził w rozmowie z PAP przedstawiciel konsorcjum.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera