Fot. Adobe Stock

Świętokrzyskie/ Powołano Kielecki Klaster Energii

Klaster energii powołał w piątek samorząd Kielc razem z miejskim instytucjami i świętokrzyskimi uczelniami wyższymi. Celem inicjatywy jest wspólne wytwarzanie i dystrybucja energii, co ma się przekładać na niższe koszty – poinformowali uczestnicy klastra.

  • Fot. Adobestock
    Kosmos

    Wrocław/ Powołano klaster technologii kosmicznych - Silesian Space Valley

    Klaster technologii kosmicznych - Silesian Space Valley, któremu przewodniczy Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, został powołany w piątek we Wrocławiu.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Kongres 590/ W Jasionce powstał Klaster Technologii Kosmicznych

    20 firm i podmiotów eksperckich podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa podpisało w piątek porozumienie dotyczące powołania Klastra Technologii Kosmicznych.

  • Dwie rzeszowskie uczelnie utworzyły klaster „Technologia w medycynie”

    Rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra „Technologia w medycynie”, założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).

  • Fot. Fotolia

    Łódź/ Powstał lotniczy klaster łączący naukę i przemysł

    Wykreowanie nowej specjalizacji w regionie oraz zintensyfikowanie współpracy Politechniki Łódzkiej z grupami przedsiębiorstw branży lotniczej - to cel powołanego w czwartek w Łodzi klastra Wyżyna Lotnicza.

  • Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych

    Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie kosmiczne w Polsce.

  • Powstanie klaster technologii bezpieczeństwa i obronności

    Klaster firm, ośrodków badawczych oraz instytucji zajmujących się technologiami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem będzie budowała Politechnika Śląska. List intencyjny ws. współpracy przy tworzeniu klastra uczelnia podpisała w poniedziałek z ok. 30 podmiotami.

  • Technologia

    W Katowicach powstał klaster na rzecz rozwoju nanotechnologii

    Przedstawiciele nauki, biznesu i lokalnego samorządu podpisali w poniedziałek w Katowicach umowę o współpracy na rzecz rozwoju nanotechnologii w woj. śląskim. Powstał Śląski Klaster NANO, który ma m.in. promować nanotechnologię na Śląsku.

  • Powstaje Śląski Klaster Multimedialny

    Przedsiębiorcy, naukowcy i instytucje wspierające biznes będą współpracować w ramach Śląskiego Klastra Multimedialnego, który powstaje w Rudzie Śląskiej. Projekt, który pozyskał prawie 1 mln zł unijnego dofinansowania, ma wspierać firmy we wdrażaniu innowacji.

  • Śląski Klaster IT zainaugurował działalność

    Działania na rzecz rozwoju i upowszechniania narzędzi informatycznych ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwami zamierzają prowadzić uczestnicy Śląskiego Klastra IT. We wtorek w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca działalność tego przedsięwzięcia.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera