Fot. Adobe Stock

Świętokrzyskie/ Powołano Kielecki Klaster Energii

Klaster energii powołał w piątek samorząd Kielc razem z miejskim instytucjami i świętokrzyskimi uczelniami wyższymi. Celem inicjatywy jest wspólne wytwarzanie i dystrybucja energii, co ma się przekładać na niższe koszty – poinformowali uczestnicy klastra.

  • Fot. Adobestock
    Kosmos

    Wrocław/ Powołano klaster technologii kosmicznych - Silesian Space Valley

    Klaster technologii kosmicznych - Silesian Space Valley, któremu przewodniczy Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, został powołany w piątek we Wrocławiu.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Kongres 590/ W Jasionce powstał Klaster Technologii Kosmicznych

    20 firm i podmiotów eksperckich podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa podpisało w piątek porozumienie dotyczące powołania Klastra Technologii Kosmicznych.

  • Dwie rzeszowskie uczelnie utworzyły klaster „Technologia w medycynie”

    Rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra „Technologia w medycynie”, założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).

  • Fot. Fotolia

    Łódź/ Powstał lotniczy klaster łączący naukę i przemysł

    Wykreowanie nowej specjalizacji w regionie oraz zintensyfikowanie współpracy Politechniki Łódzkiej z grupami przedsiębiorstw branży lotniczej - to cel powołanego w czwartek w Łodzi klastra Wyżyna Lotnicza.

  • Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych

    Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie kosmiczne w Polsce.

  • Powstanie klaster technologii bezpieczeństwa i obronności

    Klaster firm, ośrodków badawczych oraz instytucji zajmujących się technologiami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem będzie budowała Politechnika Śląska. List intencyjny ws. współpracy przy tworzeniu klastra uczelnia podpisała w poniedziałek z ok. 30 podmiotami.

  • Technologia

    W Katowicach powstał klaster na rzecz rozwoju nanotechnologii

    Przedstawiciele nauki, biznesu i lokalnego samorządu podpisali w poniedziałek w Katowicach umowę o współpracy na rzecz rozwoju nanotechnologii w woj. śląskim. Powstał Śląski Klaster NANO, który ma m.in. promować nanotechnologię na Śląsku.

  • Powstaje Śląski Klaster Multimedialny

    Przedsiębiorcy, naukowcy i instytucje wspierające biznes będą współpracować w ramach Śląskiego Klastra Multimedialnego, który powstaje w Rudzie Śląskiej. Projekt, który pozyskał prawie 1 mln zł unijnego dofinansowania, ma wspierać firmy we wdrażaniu innowacji.

  • Śląski Klaster IT zainaugurował działalność

    Działania na rzecz rozwoju i upowszechniania narzędzi informatycznych ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwami zamierzają prowadzić uczestnicy Śląskiego Klastra IT. We wtorek w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca działalność tego przedsięwzięcia.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera