Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
29.04.2023 aktualizacja 29.04.2023

Świętokrzyskie/ Powołano Kielecki Klaster Energii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Klaster energii powołał w piątek samorząd Kielc razem z miejskim instytucjami i świętokrzyskimi uczelniami wyższymi. Celem inicjatywy jest wspólne wytwarzanie i dystrybucja energii, co ma się przekładać na niższe koszty – poinformowali uczestnicy klastra.

Porozumienie o powołaniu Kieleckiego Klastra Energii dziesięć instytucji podpisało w piątek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Celem jest podejmowanie wspólnych działań związanych m.in. z wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią na terenie Kielc.

„Cały świat przechodzi na lokalne sieci energetyczne. Priorytetem jest samowystarczalność energetyczna i co ważne, klaster otwiera nam możliwości pozyskiwania dotacji” – mówił w piątek prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Jak poinformował prezes MPEC Arkadiusz Bąk, umowa zakłada trzy główne kierunki działań: racjonalne gospodarowanie energią, edukowanie w zakresie właściwego korzystania z energii, wspólne jej wytwarzanie i konsumpcję.

„Sprawdzimy, ile z potrzeb energetycznych miasta jesteśmy w stanie zapewnić z własnych źródeł energii. Czyli jeśli wybudujemy solary na jedynych jednostkach użyteczności publicznej, które produkują energię, a nie zużywają jej w danym czasie, to będziemy mogli wykorzystać ją w tej naszej 'klastrowej'[ społeczności, a tym samym znacznie korzystniej ją wykorzystamy cenowo. Będzie to znacznie bardziej opłacalne” – wskazał Bąk.

Klaster jest otwarty. Mogą do niego przystąpić publiczne jednostki samorządu, jednostki badawcze, osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy.

W piątek porozumienie podpisały m.in.: samorząd Kielc, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Targi Kielce, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024