Kości z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Fot.  Dariusz Bobak, Thomas Terberger.

Badania potwierdzają, że pradziejowi mieszkańcy Jaskini Maszyckiej praktykowali kanibalizm

Z najnowszej analizy ponad 60 kości z Jaskini Maszyckiej (Małopolska) wynika, że ludzie zamieszkujący ją 18 tys. lat temu praktykowali kanibalizm. Wskazują na to ślady na zachowanych kościach, w tym próby wydobycia szpiku kostnego - powiedział PAP archeolog Dariusz Bobak.

  • Wnętrze jaskini w Cheddar Gorge. Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: kanibalizm wśród naszych przodków miał nawet wymiar rytualny

    Badania archeologów nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że kanibalizm był często praktykowany przez naszych przodków. Najbardziej zaskakujące jest to, że zjadanie ciała zmarłych było elementem rytuału pochówku.

  • Foto: Fotolia

    Kanibalizm zwiększa płodność pajęczyc

    Samice amerykańskich pająków Agelenopsis pennsylvanica, które zjadają niedoszłego partnera przed kopulacją z innym, mogą dzięki temu złożyć więcej jaj - informuje pismo "Animal Behaviour".

Najpopularniejsze

  • fot. Kamil Niedźwiecki

    Na cmentarzysku koło Dąbrówna archeolodzy odkryli nietypowy średniowieczny pochówek

  • Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • Glukozamina może przyspieszać postęp alzheimera

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Warszawa, 18.11.2025. Wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. PAP/Marcin Obara

Zioło-Pużuk o stołówkach studenckich: uczciwie przeanalizowaliśmy potrzeby studentów

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – powiedziała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera