Źródło: PAP/CAF-ARCHIWUM

Radioaktywna chmura dookoła Ziemi - 26 kwietnia 1986 r. doszło do katastrofy w elektrowni w Czarnobylu.

26 kwietnia 1986 r. doszło do wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skażona została ziemia w promieniu wielu kilometrów, a radioaktywna chmura omiotła całą Ziemię.

  • Fot. Adobe Stock

    Fizyk 40 lat po Czarnobylu: atom jest bezpiecznym i stabilnym źródłem energii

    Atom jest bezpiecznym i stabilnym źródłem energii, co sprawiają zarówno obecne normy bezpieczeństwa, jak i rozwój technologiczny - powiedział PAP fizyk z UMK w Toruniu prof. Kamil Fedus. Podkreślił, że katastrofa w Czarnobylu, która miała miejsce 40 lat temu, ma nadal główny wpływ na sferę mentalną.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Odporne robaki z Czarnobyla

    Badania niewielkich nicieni żyjących w Czarnobylu nie wykazały większych uszkodzeń ich DNA – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Promieniowanie na Wyspach Marshalla miejscami wyższe niż w Czarnobylu

    Według najnowszego badania poziom radiacji w niektórych rejonach Wysp Marshalla, gdzie USA prowadziło próby jądrowe, jest znacznie wyższy niż w regionach dotkniętych katastrofami w Czarnobylu czy Fukushimie. Z powodu skażenia, większość populacji położonego na Pacyfiku państwa zamieszkuje tylko dwie zatłoczone wyspy.

  • Fot. Fotolia

    Inżynier jądrowy: projekt reaktora w Czarnobylu był tajny, stąd źródła katastrofy

    Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. Zapewnia, że konstrukcje współczesnych reaktorów są jawne i niemożliwe jest powstanie takich uchybień jak w 1986 r.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Ukraina/ Mijają 33 lata od katastrofy czarnobylskiej

    W 33. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu władze Ukrainy uczciły w piątek pamięć ratowników, którzy usuwali skutki wybuchu czwartego reaktora tej siłowni. Następstwa tej tragedii odczuwane są do dziś.

  • Fot. PAP/EPA/ SERGEY DOLZHENKO 20.04.2011

    Biolodzy: las wokół Czarnobyla to dla nas wielkie laboratorium

    Okolice Czarnobyla to wielkie laboratorium do badania ewolucyjnych reakcji zwierząt i roślin na podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego - mówią w rozmowie z PAP biolodzy z USA i Francji, którzy od lat badają strefę zamkniętą wokół Czarnobyla.

  • Fot. PAP/EPA/ SERGEY DOLZHENKO 20.04.2011
    Świat

    Zdrowotne skutki Czarnobyla

    30 lat po katastrofie skutki Czarnobyla nie wydają się tak apokaliptyczne jak tuż po niej.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Ekspert: po Czarnobylu zwiększyło się bezpieczeństwo jądrowe

    Z katastrofy w Czarnobylu wyciągnięto wiele wniosków dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Dziś nie ma drugiego przemysłu, w którym poziom bezpieczeństwa stałby tak wysoko – mówi w rozmowie z PAP prof. Ludwik Dobrzyński z NCBJ.

  • Elektorwnia atomowa wCzernobylu na Ukrainie - reaktor 2 zniszczony w katastrofie w1986 r., Zdjęcie z 9 maja 1986/ PAP/EPA.
    Świat

    Mija 30 lat od awarii w Czarnobylu

    Przed trzydziestoma laty, 26 kwietnia 1986 o godzinie 1.23, w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera