28.04.2023. Zamek w Kórniku. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Arboretum Kórnickie świętuje 200-lecie istnienia

200-lecie istnienia świętuje Arboretum Kórnickie – najstarsze arboretum w Polsce i jedno z najbogatszych w Europie Środkowej. Jest żywą księgą przyrody, nauki, a także polskiej historii - mówił w środę dyrektor Instytutu Dendrologii PAN prof. Andrzej Jagodziński.

  • Rododendrony kwitnące w Arboretum Wojsławice Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Niemczy, 28 bm. Ogród Botaniczny Arboretum Wojsławice posiada kolekcję narodową rododendronów. (mk/ibor) PAP/Maciej Kulczyński

    Dolnośląskie/ Od soboty otwarte Arboretum w Wojsławicach

    Od soboty można zwiedzać, po zimowej przerwie, Arboretum w Wojsławicach będące częścią Ogrodu Botanicznego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wojsławicki ogród słynie z największej w Polsce kolekcji różaneczników, znanych też pod nazwą „rododendrony”.

  • Fot. Adobe Stock

    Arboretum Kórnickie świętuje 200 lat istnienia

    Cały rok potrwają obchody 200-lecia istnienia Arboretum Kórnickiego. Zlokalizowane w Kórniku (Wielkopolskie) arboretum jest najstarszym w Polsce i jednym z najbogatszych w Europie Środkowej; stanowi obecnie część Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Warmińsko-mazurskie/ Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających

    Od wtorku otwarto po zimowej przerwie leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy (woj. warmińsko-mazurskie). Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.

  • Bolestraszyce, 21.08.2024. Żółw błotny (Emys orbicularis) w stawie w arboretum w Bolestraszycach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Podrzucane do stawu w Arboretum w Bolestraszycach żółwie ozdobne - groźne dla rodzimej przyrody

    Pracownicy Arboretum w Bolestraszycach na Podkarpaciu ostrzegają, że podrzucane do stawu żółwie ozdobne są zagrożeniem dla rodzimej przyrody. Mogą doprowadzić bowiem do zagłady populacji żółwia błotnego, objętego ścisłą ochroną.

  • 25.07.2024. Kwitnące liliowce w Arboretum Wojsławice. PAP/ Maciej Kulczyński
    Życie

    Dolnośląskie/ W Arboretum w Wojsławicach dobiega końca sezon na liliowce

    W Arboretum w Wojsławicach znajduje się największa w Europie kolekcja liliowców. Podziwiać można niemal 4 tys. odmian i gatunków tych roślin. Nadchodzący weekend może ostatnią szansą na podziwianie ich w pełnym rozkwicie.

  • 28.05.2024. Rododendrony kwitnące w Arboretum Wojsławice Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. PAP/Maciej Kulczyński
    Życie

    Dolnośląskie/ Ostatnia szansa na podziwianie różaneczników w arboretum

    W tym roku różaneczniki zakwitły wcześniej niż zwykle. Sezon na te piękne kwiaty właśnie się kończy, dlatego w nadchodzący długi weekend warto zajrzeć do arboretum w Wojsławicach. Znajduje się tam największa w Polsce kolekcja tych roślin, które znane są pod potoczną nazwą "rododendrony".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera