Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
28.03.2016 aktualizacja 28.03.2016

Prof. Stanisław Dembiński z wyróżnieniem Convallaria Copernicana

Fot. Fotolia / Fot. Fotolia /

Prof. Stanisław Dembiński - fizyk i były rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - otrzyma szczególne wyróżnienie Convallaria Copernicana, przyznawane przez senat UMK. Wyróżnienie zostanie wręczone 26 kwietnia - w przeddzień 35. rocznicy wyboru prof. Dembińskiego na rektora UMK.

Wyróżnienie "Convallaria Copernicana" (Konwalia Kopernikańska) jest przyznawane przez senat UMK za wybitny wkład do nauki lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Nazwa wyróżnienia wzięła się od konwalii, z którą Mikołaj Kopernik występuje na kilku portretach. Laureaci otrzymują statuetkę z posrebrzanego brązu, przedstawiającego fragment układu heliocentrycznego i dzieła "De Revolutionibus" w otoczeniu konwalii.

Wyróżnienie zostanie wręczone podczas uroczystego posiedzenia Senatu, które odbędzie się 26 kwietnia - w przeddzień 35. rocznicy wyboru Stanisława Dembińskiego na rektora UMK.

Jak przypomina biuro prasowe uczelni, były to szczególne wybory. "Wyboru, po raz pierwszy w historii UMK, dokonało kolegium elektorów wyłonionych demokratycznie, bez udziału i zgody władz politycznych. Wybór ten symbolizował nadzieje na uzyskanie autentycznej autonomii wyższych uczelni. Podobnie symboliczny okazał się koniec kadencji rektora Dembińskiego, który został odwołany ze stanowiska w stanie wojennym" - czytamy w komunikacie przesłanym przez UMK.

W trakcie trwającej zaledwie 11 miesięcy kadencji rektorskiej prof. Dembiński i prorektorzy: Władysław Bojarski, Sławomir Kalembka i Jan Kopcewicz prowadzili działania na rzecz demokratyzacji i autonomii zarówno toruńskiego Uniwersytetu jak i całego szkolnictwa wyższego w Polsce. "Były to niezwykle gorące miesiące na UMK, to m.in. studencki strajk okupacyjny trwający od 19 listopada do 9 grudnia 1981 r., w trakcie którego domagano się m.in. zakończenia prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym" - informuje biuro prasowe UMK.

Po wprowadzeniu stanu wojennego rektor Dembiński stawał w obronie internowanych i prześladowanych pracowników i studentów. Szczególnie dramatyczne były wydarzenia 1 i 3 maja 1982 r., gdy wielu studentów zostało pobitych i zatrzymanych po demonstracji na Rynku Staromiejskim i mszy w kościele jezuitów. Ponad 50 studentów stanęło przed Kolegium ds. Wykroczeń, jednak rektor Dembiński, mimo nacisku władz, nie pozwolił na wyrzucenie któregokolwiek z nich z uczelni. To m.in. za swoją postawę został odwołany 4 sierpnia 1982 r.

Prof. Dembiński po raz kolejny zaangażował się w życie publiczne w trakcie przemian 1989 r. W trakcie wyborów czerwcowych wszedł do Senatu z listy "Solidarności", był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz członkiem Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Stanisław Dembiński urodził się w 1933 r. w Poznaniu. Ukończył studia fizyczne na UMK, jest specjalistą fizyki teoretycznej, zwłaszcza teorii magnetyzmu. Do Torunia przyjechał po zakończeniu II wojny, gdy jego ojciec, znany poznański adwokat, włączył się w organizację Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024