Toruń/ Po czterech latach przerwy prof. Andrzej Tretyn ponownie rektorem UMK

09.12.2022. prof. dr hab. Andrzej Tretyn. PAP/Tytus Żmijewski
09.12.2022. prof. dr hab. Andrzej Tretyn. PAP/Tytus Żmijewski

Prof. Andrzej Tretyn został wybrany we wtorek wieczorem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej zajmował to stanowisko w latach 2012-2020. Prof. Tretyn pokonał wyraźną większością głosów dotychczasowego prorektora prof. Wojciecha Wysotę.

Tretyn zastąpi na stanowisku rektora prof. Andrzeja Sokalę.

O mandat rektora UMK ubiegało się dwóch kandydatów: prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

Jak poinformowała komisja wyborcza uniwersytetu, na prof. Tretyna głosowało 142 elektorów. 104 elektorów poparło jego konkurenta prof. Wysotę.

Rektora w głosowaniu tajnym wybiera 250 elektorów. To przedstawiciele studentów, doktorantów oraz pracowników wszystkich grup. Rektorem zostaje ten kandydat, który uzyskuje bezwzględną większość ważnie oddanych głosów w obecności wymaganej liczby uprawnionych głosujących (co najmniej 3/5 elektorów).

W przemówieniu po ogłoszeniu wyników głosowania rektor-elekt prof. Tretyn podkreślił, że cieszy się niezmiernie z faktu "pogrania o uniwersytet ze swoim kolegą Wojtkiem".

"Chcę państwo podziękować za ponad 20 udanych spotkań, gdzie mogliśmy proponować, ale i słuchać o tym, co państwa boli. Będzie to trudna kadencja. Będziemy prosili o współpracę wszystkich. Będziemy musieli zmierzyć się z wyzwaniami, które nas czekają" - wskazał prof. Tretyn. I zapowiedział: "W przyszłym tygodniu biorę urlop i będę sadził pomidory".

Złożył życzenia i przekazał otrzymane kwiaty dla prof. Wysoty, który w dniu wyborów obchodził 65. urodziny. "Oczywiście będziemy dalej przyjaciółmi" - podkreślił nowy rektor UMK.

W końcowym wystąpieniu przed głosowaniem kontrkandydat prof. Tretyna, prorektor prof. Wysota powiedział m.in., że "godność, o którą zabiega wiąże się z ogromną odpowiedzialnością".

"Deklaruję, że dołożę wszelkich starań, aby rozwiązać najważniejsze problemu naszej społeczności. (...) Deklaruję, że będę odpowiedzialnie, w oparciu o wzajemny szacunek kierował uniwersytetem. (...) Uniwersytet nie potrzebuje rewolucji i gwałtownych zmian, ale konsekwencji i doświadczenia" - wskazał prof. Wysota, który w latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym, a obecnie - od roku 2020 - jest prorektorem UMK ds. nauki.

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn urodził się 12 kwietnia 1955 r. w Mielęcinie na Kujawach. W 1978 r. ukończył studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. Doktorat, którego promotorem był prof. Stefan Gumiński, obronił w 1983 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pracę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął w 1981 r. w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska. W 1991 r. habilitował się na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK na podstawie rozprawy pt. "Badania nad rolą acetylocholiny w mechanizmie działania fitochromu". W 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych.

Trzy lata później objął stanowisko profesora zwyczajnego na UMK. W latach 1999-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Od 2005 r. był prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Był stypendystą Fundacji Humboldta i japońskiego GSPS. Współpracował z Instytutem Maxa Plancka w Kolonii i Uniwersytetem Gyeongsang w Korei. W latach 2012-2020 był rektorem UMK.

Jako naukowiec zajmuje się cytofizjologią, elektrofizjologią i fotomorfogenezą roślin. Ostatnio prowadzi również badania z zakresu biologii medycznej. (PAP)

Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera