Mężczyznom równie trudno rzucić palenie jak kobietom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mężczyznom rzucenie palenia przychodzi równie trudno jak kobietom – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z angielskiego University College London.

Wnioski te stoją w sprzeczności z szeregiem poprzednich badań, które dowodziły, że panie mają większe problemy z rozstaniem z nałogiem.

Różnice pomiędzy płciami mogą być istotne, jeśli chodzi o metody walki z paleniem – uważa autor angielskiego badania, prof. Martin Jarvis z wydziału epidemiologii i zdrowia publicznego University College London.

Dla potrzeb badania naukowcy przeanalizowali dane na temat 102 tys. palaczy, którzy brali udział w ankietach w latach 2006-2007 w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. We wszystkich trzech krajach zaobserwowano podobne tendencje.

Przed 50. rokiem życia to kobiety mają większe sukcesy w porzucaniu nałogu. Szczególnie dotyczyło to osób między 20. a 30. rokiem życia. Natomiast wśród osób powyżej 60. roku życia mężczyźni byli bardziej skuteczni. Jednak może to być związane z większym odsetkiem zgonów wśród starszych mężczyzn – zauważyli badacze.

Po wykluczeniu osób, które używały tytoniu pod innymi postaciami i wzięciu pod uwagę tych, które zaprzestały palenia po co najmniej roku, badanie wykazało, że odsetek osób, które rzuciły nałóg wynosił w Stanach Zjednoczonych 50 proc. dla kobiet i 47 proc. dla mężczyzn. W Kanadzie – odpowiednio 46 proc. i 43 proc. W Wielkiej Brytanii podobne dane nie były dostępne.

Wyniki badania opublikowano w magazynie „Tobacco Control” – podał serwis HealthDay.

„Nasze wnioski są przekonującym dowodem na to, że mężczyźni wcale nie mają większych sukcesów w rzucaniu palenia niż kobiety. Ten stereotyp jest krzywdzący przede wszystkim dla pań, które mogą w niego uwierzyć” – podkreślił Jarvis.

Jest on równie szkodliwy dla pracowników służby zdrowia i ustawodawców, którzy starają się pomóc społeczeństwu w rozstaniu z papierosami – dodają badacze. (PAP)

mrt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera