Wenus i Spica w towarzystwie Saturna na sobotnim niebie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W sobotni ranek jasna gwiazda o nazwie Spica spotka się z planetą Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Spica jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Panny. Rankiem, 17 listopada o godzinie 6 naszego czasu, w odległości niespełna 4 stopni od Spiki znajdzie się jasna planeta Wenus. Około 10 stopni do nich znajdziemy jeszcze kolejną planetę - Saturna" - opisał naukowiec.

Dodał, że moment największego zbliżenia Wenus i Spiki, to jednocześnie najlepszy czas do ich obserwacji. "Do wschodu Słońca jest około godziny, a więc niebo jest jeszcze wciąż w miarę ciemne. Planeta i gwiazda świecą wtedy ponad 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Trochę bardziej na wschód i tylko niespełna 10 stopni nad horyzontem odnajdziemy Saturna" - powiedział dr Olech.

Opisał, że najjaśniejszym obiektem z omawianej trójki jest Wenus, której blask wynosi -3.9 magnitudo. "O tej porze będzie ona najjaśniejszym obiektem na niebie więc trudno pomylić ją z innym ciałem niebieskim. Ponad 60 razy słabszy od Wenus jest Saturn. Spica jest obiektem o najmniejszej jasności i jest niespełna 1,5 raza słabsza od Saturna. Wszystkie trzy ciała są jednak doskonale widoczne gołym okiem i należą do najjaśniejszych na niebie" - zauważył.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie eksperymenty na ISS - podpisano siedem kontraktów

  • 10.03.2024 PAP/Michał Meissner

    Zielona Góra/ Polski astronauta Sławosz Uznański odwiedził Park Technologii Kosmicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera