Wykład o starożytnych miastach zniszczonych przez wulkan

"W cieniu i blasku Wezuwiusza: jak odkrycia archeologiczne odmieniły oblicze Europy i Ameryki" to tytuł kolejnej prelekcji z cyklu "Cała Wstecz!...bo przeszłość ma przyszłość!" przygotowywanych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie odbędzie się 11 stycznia.

Wykład będzie opowieścią o fenomenie kulturowym, jakim jest archeologia miast Wezuwiusza na przestrzeni trzech ostatnich stuleci. Nazwy miast Wezuwiusza i odkryte w nich domy, malowidła oraz rzeźby były w 2. połowie XVIII wieku i przez całe niemal następne stulecie opisywane i podziwiane na całym świecie.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Miziołek, który opowie, w jaki sposób zabytki wydobyte podczas wykopalisk w Pompejach i Herkulanum wpłynęły na sztukę i stały się inspiracją dla artystów XVIII i XIX w. nie tylko w Europie, ale i poza nią.

Naukowiec wyjaśni, jak w tym okresie ozdabiano pomieszczenia domów czy willi, ile ówcześni "dekoratorzy wnętrz" zaczerpnęli ze sztuki tych starożytnych miast, a na ile zabytki były jedynie inspiracją. Fenomenem w Europie, później w Ameryce były tzw. pokoje pompejańskie ozdobione scenami i motywami odnalezionymi w miastach zniszczonych przez wulkan. Tematami rodem z Herkulanum, Pompejów i Stabiów ozdabiano pawilony parkowe również w Polsce – m.in. Arkadii pod Łowiczem, a wiele dam portretowało się w "pompejańskich" pozach.

Wykład odbędzie się w budynku Instytutu Archeologii UW, sala 2.10, I piętro przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie o godzi. 17.00. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera