Uczelnie i instytucje

Dariusz Wieczorek kandydatem na ministra nauki

Warszawa, 26.10.2023. Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze, 26 bm. w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 26.10.2023. Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze, 26 bm. w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara

Dariusz Wieczorek, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy i były wiceprezydent Szczecina jest kandydatem na stanowisko ministra nauki w rządzie Donalda Tuska.

Dariusz Krzysztof Wieczorek urodził się 23 maja 1965 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej.

Kształcił się podyplomowo na kierunkach organizacja i zarządzanie gospodarką turystyczną oraz prawo administracyjne i samorządowe. Pracował w różnych instytucjach turystycznych, m.in. jako dyrektor oddziału w fundacji „Almatur” i Centralnym Ośrodku Informacji Turystycznej, a także jako dyrektor generalny Regionalnej Agencji Promocji Turystyki. Był prezesem zarządu Energetyki Szczecińskiej, członkiem zarządu spółki akcyjnej Enea, a także dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa ENEA Operator.

Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Sojuszu Lewicy Demokratycznej - w 2016 wiceprzewodniczącego krajowego partii. Od 1994 do 2002 zasiadał w radzie miejskiej Szczecina. W latach 1998–2001 sprawował funkcję wiceprezydenta tego miasta, odpowiedzialnego za kwestie rozwoju gospodarczego miasta i gospodarki terenami.

Dariusz Wieczorek uzyskiwał mandat radnego sejmiku zachodniopomorskiego w 2002, 2010 i 2014 r. W 2011 i 2015 bez powodzenia kandydował do Sejmu.

W wyborach parlamentarnych w 2019 został wybrany na posła na Sejm RP IX kadencji w okręgu szczecińskim (zdobył 24 924 głosy). W Sejmie został członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także sekretarzem klubu parlamentarnego Lewicy. W październiku 2021 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego powstałej z przekształcenia SLD Nowej Lewicy.

W wyborach w 2023 r. został ponownie wybrany do Sejmu, uzyskując 15 378 głosów. (PAP)

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

  • Prof. Andrzej Dziembowski. Fot. materiały prasowe

    Prof. Andrzej Dziembowski w kierownictwie RNA Society

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera