Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
19.05.2016 aktualizacja 19.05.2016

Konferencja o STEM i roli kobiet w naukach ścisłych-wkrótce w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dyskusje o roli kobiet w naukach ścisłych, inżynieryjnych i technicznych (STEM), ranking szkół ponadgimnazjalnych najlepiej uczących w tych dziedzinach i okrągły stół instytucji popularyzujących nauki ścisłe to część wydarzeń konferencji, która 31 maja i 1 czerwca odbędzie się w Warszawie.

Konferencja „STEM Education for Innovation - Women In the forefront” odbędzie się między 31 maja a 1 czerwca 2016 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy. To największe w Europie spotkanie w dziedzinie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

"Takiego spotkania na temat STEM i roli kobiet w tym obszarze jeszcze w Polsce nie było" - mówi dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska. "Na konferencji wystąpi 60 znakomitych mówców z 15 krajów. Wśród nich Steven Zipkes - reformator szkolnictwa średniego USA i zdobywca prestiżowej nagrody National STEM Visionary oraz prof. Whitney Hishier - dyrektor Executive Education w University of California, Berkeley" - dodaje.

Wśród gości znajdą się też eksperci z: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Tadżykistanu, Białorusi, Irlandii, Słowacji i Etiopii. W programie konferencji znalazły się dyskusje m.in. na temat: możliwości wykorzystania potencjału kobiet w obszarze STEM; wsparciu obecności kobiet w nauce i szkolnictwie wyższym; wizerunku kobiet-inżynierów i naukowców; inicjatyw łączących nauki ścisłe ze sztuką.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy poznają wyniki Rankingu STEM, wskazującego szkoły ponadgimnazjalne, w których najlepiej uczy się matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Partnerem rankingu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Odbędzie się także Okrągły Stół dla STEM - inicjatywa osób i instytucji zainteresowanych popularyzacją nauk technicznych i ścisłych, zbliżeniem pomiędzy światem uczelni i biznesu technologicznego i wspieraniem uruchomiania potencjału kobiet w nauce, technologii, innowacji. Gospodarzami Okrągłego Stołu będą Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Siemens.

Dla najmłodszych, którzy przyjadą na konferencję z rodzicami, powstanie kącik STEM Fun4kids. Dzieci będą mogły zobaczyć w nim jak działa drukarka 3D, spróbować swoich sił w konstruowaniu przedmiotów z klocków LEGO, czy wcielić się w rolę małych inżynierów i porozmawiać z androidem.

Organizatorzy konferencji przewidują także specjalną ofertę dla młodych, utalentowanych adeptek STEM - Przestrzeń dla Wschodzących Gwiazd STEM. Odbywać się w niej będą spotkania z kobietami, które odniosły już sukces w nauce i technologii, warsztaty kariery. Prezentowane będą także stypendia "Nowe technologie dla dziewczyn" Intel i Perspektyw i program akceleracyjny "Girls go start-up! Academy".

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie http://www.leaninstem.pl/conference

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023