Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.05.2022
PL EN
12.04.2016 aktualizacja 12.04.2016

Trwają zapisy na atrakcje Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 150 imprez z ponad 40 dziedzin znajdzie się w programie 16. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, która potrwa od 22 do 26 kwietnia. Tematem wiodącym tegorocznej odsłony festiwalu będzie żywność. Na cześć atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy.

Tematem wydarzenia organizatorzy nawiązują do Międzynarodowego Roku Roślin Strączkowych, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2016.

\"Temat przewodni okazał się bardzo inspirujący dla organizatorów imprez\" - mówi kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK Aleksander Anikowski. \"Do wątku żywności nawiąże kilkadziesiąt wydarzeń: wykładów, warsztatów, pokazów. Odniosą się do niego przedstawiciele rozmaitych dziedzin - obok dietetyków i chemików, będą to również m.in. historycy, archeolodzy, fizycy, a nawet teatrolodzy i muzycy\" - opisuje.

Motywowi przewodniemu festiwalu poświęcona będzie inauguracja tegorocznej edycji wydarzenia. 22 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa spotkają się eksperci z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki oraz Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum UMK, którzy będą dyskutować o żywności i żywieniu człowieka, zdrowej diecie, a także faktach i mitach związanych z suplementami.

Osią atrakcji inspirowanych żywnością będzie cykl imprez pod hasłem \"Smak przeszłości - jedzenie, kuchnia i dieta naszych przodków\". Podczas kolejnych wydarzeń festiwalowa publiczność będzie miała okazję przeżyć kulinarną podróż przez wieki. Wielkim finałem cyklu będzie pokaz \"Kucharz dobrze usposobiony\", nawiązujący do książek kucharskich Jana Szyttlera, na który 25 kwietnia na godz. 17.00 prof. Jarosław Dumanowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK zaprasza do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wszystkie pokazy połączone będą z degustacją.

\"Molekuły w kuchni\" - to z kolei impreza plenerowa, którą w niedzielę 24 kwietnia organizuje Centrum Nowoczesności \"Młyn Wiedzy\" (początek o godz. 10.30). Oprócz pokazów kuchni molekularnej na uczestników będą czekać stanowiska doświadczalne, przy których będą prowadzone kuchenne eksperymenty-niespodzianki.

W związku z przypadającą w tym roku 550. rocznicą podpisania II pokoju toruńskiego podczas festiwalu nie zabraknie również wydarzeń nawiązujących do tego tematu. Najważniejszym z nich będzie inscenizacja historyczna, która 24 kwietnia rozegra się w sercu toruńskiej Starówki. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa, gdzie nastąpi odtworzenie momentu zawarcia II pokoju toruńskiego. Potem orszak przemaszeruje do kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie zostanie odśpiewane \"Te Deum laudamus\". Po zakończeniu uroczystości król przekaże wielkiemu mistrzowi dary - futra i skrzynię złota oraz zaprosi go na ucztę do ratusza. Gdy za sygnatariuszami pokoju zamkną się bramy ratusza, herold ogłosi święto w całym mieście, a na Rynku Staromiejskim rozpocznie się festyn średniowieczny, który potrwa do 17.30.

W programie 16. edycji pojawi się również akcent odwołujący się do 1050. rocznicy chrztu Polski. Będzie to dyskusja panelowa \"Początki Polski. U źródeł państwa piastowskiego - opinie, hipotezy, pytania\", w której wezmą udział naukowcy z UMK, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskiej Akademii Nauk. Rozpocznie się ona w niedzielę 24 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

Wzorem lat ubiegłych Festiwal zakończy spektakl operowy w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tym razem - 26 kwietnia o godz. 18.00 w Auli UMK - będzie można usłyszeć \"Wesele Figara\" W. A. Mozarta.

Wstęp na cały Festiwal jest bezpłatny. Na większość imprez festiwalowych obowiązują wcześniejsze zapisy - telefoniczne bądź elektroniczne, które rozpoczęły się 11 kwietnia 2016 r. Wejściówki na niektóre z wydarzeń festiwalowych będą rozdawane w Dworze Artusa 20 kwietnia 2016 r. w godz. 16.00-18.00.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki jest organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://www.festiwal.torun.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022