Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
19.03.2016 aktualizacja 19.03.2016

Archeolodzy śródziemnomorscy zapraszają na cykl wykładów popularnonaukowych

Profesor Kazimierz Michałowski, zdjęcie z archiwum IKŚiO PAN Profesor Kazimierz Michałowski, zdjęcie z archiwum IKŚiO PAN

Usłysz i zobacz, jak wyglądała Aleksandria w latach 60. XX wieku. Poczuj klimat Kairu porwanego rytmami utworów Umm Kalthum. Przenieś się do legendarnej Palmyry zanim świat usłyszał o jej zniszczeniu – z okazji 60-lecia archeologii śródziemnomorskiej w PAN naukowcy zapraszają do wspólnej podróży sentymentalnej.

Spotkania w ramach cyklu "60 lat polskiej archeologii śródziemnomorskiej w Polskiej Akademii Nauk" będą się odbywać dwa razy w miesiącu aż do czerwca.

Pierwszy wykład pt. „Nie tylko Michałowski, Nubia 1820-2016" wygłosi prof. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN 22 marca o godz. 13.30 w Pałacu Staszica w Warszawie. Kolejne prelekcje wygłoszą m.in. prof. Karol Myśliwiec, prof. Barbara Lichocka, prof. Barbara Tkaczow czy dr Krzysztof Babraj.

Wykłady są skierowane dla osób niezwiązanych zawodowo z archeologią, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Wszystkie poświęcone będą najważniejszym dokonaniom polskich archeologów działających na Bliskim Wschodzie i w północno-wschodniej Afryce. Jak informują organizatorzy, w czasie seminariów będzie można wysłuchać również relacji nieformalnych i osobistych. „Chodzi nam nie tylko o przywołanie kolejnych etapów budowy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej związanych z otwieraniem nowych stanowisk archeologicznych, (…), ale również o uczczenie historii przyjaźni i międzyinstytucjonalnej współpracy naszej archeologicznej rodziny” – czytamy w zaproszeniu.

Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą w wybrane wtorki w siedzibie IKŚiO PAN w Warszawie – Pałacu Staszica w sali 05. Wstęp wolny.

Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN (od 2010 roku IKŚiO PAN łącznie z Zakładem Krajów Pozaeuropejskich PAN) powstał w 1956 roku, na fali zmian politycznych, z inicjatywy prof. Kazimierza Michałowskiego. Jego głównym celem było prowadzenie polskich badań wykopaliskowych i koordynowanie działalności naukowej w zakresie archeologii śródziemnomorskiej. Dopiero wtedy, po przerwie spowodowanej przez II wojną światową, możliwe było wznowienie polskich wykopalisk w basenie Morza Śródziemnego. Pierwszym dyrektorem ZAŚ PAN po prof. Michałowskim został prof. Tadeusz Dzierżykray-Rogalski. Od 1982 roku placówką kierował prof. Karol Myśliwiec. Od 2015 roku jej dyrektorem jest prof. Teodozja Rzeuska.

Instytut nie tylko prowadzi własne projekty terenowe – np. wykopaliska w Sakkarze czy w Selib w Sudanie; jego badacze aktywnie włączają się w działania innych misji kierowanych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW czy Instytut Archeologii UW. Instytut ma jedną z wiodących w Polsce bibliotek w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, w szczególności w zakresie archeologii Egiptu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022