Powitaj na UJ Rok Małpy i poznaj kulturę chińską

Blok wykładów popularnonaukowych o kulturze chińskiej i lekcje języka chińskiego dla początkujących przygotował dla wszystkich chętnych krakowski Instytut Konfucjusza. Imprezy odbędą się w niedzielę 31 stycznia podczas uroczystego powitania chińskiego Roku Małpy 2016.

Po raz kolejny z okazji chińskiego Nowego Roku Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ, czyli Instytut Konfucjusza, zaplanowało liczne atrakcje, w tym wykłady krakowskich sinologów o kulturze Chin, pokazowe lekcje chińskiego i warsztaty dla dzieci. W tym roku wielką noworoczną galę uświetnią występy artystów z National Song and Dance Theater i National Art Theater z Ordos w Mongolii Wewnętrznej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. Na wieczorną galę nie ma już wejściówek, jednak na wszystkie inne - w tym wykłady i lekcje chińskiego - wstęp jest wolny.

W Auli Małej Auditorium Maximum będzie można m.in. wysłuchać prelekcji o \"Savoir-vivre - jak nie stracić, a nawet zyskać twarz w Chinach\", \"Jak nie zginąć w chińskim Internecie\" czy o \"Chińskiej kuchni świątecznej\". Nie zabraknie także wykładu o medycynie chińskiej - zwłaszcza o jej metodach leczenia bólów kręgosłupa.

Wszyscy zainteresowani postawieniem pierwszych kroków w nauce chińskiego będą mogli skorzystać z lekcji pokazowych w Auli Średniej. Dr Joanna Wardęga przedstawi tam prezentację: \"Kilkanaście chińskich znaków w kilka minut – co jest łatwego w nauce chińskiego?\".

W ramach witania Nowego Roku Chińskiego przygotowano także warsztaty tańca, sztuk walki, gry w zośkę i wiele atrakcji dla dzieci.

Chiński Nowy Rok to najważniejsze i zarazem najradośniejsze z tradycyjnych świąt w Państwie Środka. Ustalany na podstawie kalendarza księżycowego, stanowi moment przejściowy między zimą a wiosną, między Starym a Nowym. Z tego powodu Nowy Rok nazywany jest także „Świętem Wiosny\" – wiosny, którą powitać należy radosnym tańcem i hukiem fajerwerków.

 Zgodnie z kalendarzem księżycowym, dla Chińczyków Nowy Rok nastanie 8 lutego. Po Roku Owcy będzie to Rok Małpy.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera