Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
13.11.2015 aktualizacja 13.11.2015

Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znamy już 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015. Wybrali ich w pierwszym etapie głosowanie członkowie Kapituły. Z tego grona Kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców w każdej kategorii - poznamy ich 17 grudnia, podczas konkursowej gali w siedzibie resortu nauki w Warszawie.

W tej edycji zainteresowanie konkursem było rekordowe - nadesłano 101 zgłoszeń.

Nagrody można zdobyć w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni (oddzielnie nagrodzeni będą naukowcy, i oddzielnie animatorzy popularyzacji); Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Kapituła konkursu może też przyznać prestiżową nagrodę specjalną.

Wyróżnienia otrzymują zwycięzcy dwóch pozostałych kategorii: Nauka w internecie - za internetową aktywność popularyzatorską, oraz Sponsor popularyzacji - dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

Jak co roku redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

W tegorocznej 11. edycji konkursu Popularyzator Nauki największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria Popularyzatorzy indywidualni - Naukowcy, w której kandydowało 39 popularyzatorów.

Członkowie Kapituły zapoznali się z sylwetkami wszystkich kandydatów i w zdalnym głosowaniu wybrali w każdej kategorii po maksymalnie trzy kandydatury. W finale w każdej kategorii o nagrodę walczyć będą te kandydatury, które uzyskały najwięcej głosów - w sumie 21 zgłoszeń. Ostateczne decyzje, kto z tego grona zdobędzie nagrody i wyróżnienia, członkowie Kapituły podejmą na posiedzeniu w Warszawie.

Uroczysta gala konkursowa, podczas której poznamy zwycięzców tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, odbędzie się 17 grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią osoby niezwiązane z nauką zainteresować osiągnięciami naukowymi.

Sylwetki finalistów kandydujących w kategoriach głównych prezentowane będą od środy 18 listopada w serwisie Nauka w Polsce.

Oto lista tegorocznych finalistów:

Popularyzatorzy indywidualni - podkategoria Naukowcy

* Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

* Dawid Myśliwiec

* Marek Grzegorz Siłuszyk

Popularyzatorzy indywidualni - podkategoria Animatorzy Popularyzacji

* Michał Kusiak 

* Karol Wójcicki

* Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka 

Instytucje Naukowe

* AMUL (Aktywny Mały Uniwersytet Latający) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

* Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

* Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie

Instytucje Pozanaukowe

* Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

* Fundacja Grupy Adamed

* Stowarzyszenie POLARIS - OPP

Media

* Program "Astronarium" (TVP)

* Forum Akademickie

* Rafał Motriuk (Polskie Radio)

Nauka w Internecie

* Blog Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

* Mądre Książki

* Portal „Przystanek Nauka" UŚ

Sponsor popularyzacji

* KGHM Polska Miedź S.A.

* Red Bull

* Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o.

Konkurs Popularyzator Nauki, organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022