Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
19.10.2015 aktualizacja 19.10.2015

W Chęcinach otwarto Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej UW

Nowo otwarte Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Fot. PAP/ Piotr Polak 19.10.2015 Nowo otwarte Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Fot. PAP/ Piotr Polak 19.10.2015

Warte ponad 35 mln zł Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego (ECEG) otwarto w poniedziałek w Chęcinach (Świętokrzyskie). Inwestycja została nagrodzona w międzynarodowym konkursie w Londynie.

Jak przypomina w okolicznościowej broszurze Uniwersytet Warszawski, „od pół wieku pokolenia geologów odbywają praktyki w Górach Świętokrzyskich”. Inwestycja jest kontynuacją wieloletniej obecności badaczy dziejów Ziemi w Świętokrzyskiem. W położonym na zachód od Chęcin Bocheńcu (gm. Małogoszcz) od lat działała baza lokalowa należąca do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przyjeżdżali studenci na praktyki.

Od bieżącego roku akademickiego będą mogli to robić w nowoczesnym Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, które powstało w nieczynnym kamieniołomie Rzepka pod Chęcinami. Warta 35,4 mln zł inwestycja w znacznej mierze (28,5 mln zł) została sfinansowana pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Ponad 5 mln zł to wkład własny UW pokryty z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Kiedy tu jechałam, powiedziano mi, że będziemy otwierali kompleks naukowo dydaktyczny. Teraz mogę powiedzieć, że to perełka naukowo-dydaktyczna zarówno pod względem koncepcji, pomysłu jak i wykonania” – powiedziała podczas uroczystego otwarcia minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Jak dodała później w rozmowie z PAP, ma nadzieję, że pomysł będzie inspiracją dla wielu innych ośrodków naukowych. „Nie da się prowadzić badań geologicznych w Warszawie, stąd decyzja o wyborze tego miejsca wydaje się naturalna. Mam nadzieję, że podobne działania podejmą inne ośrodki w Polsce zamiast budowy kolejnego gmachu w swoim mieście” – podkreśliła.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys podkreślił, że historia powstania tego centrum ma kilka lat. „Droga była trochę długa, ale wszystkim zależało, żeby wyglądało ono jak najlepiej. Myślę, że stojąc przed tym centrum można mieć poczucie, że powstało coś nowego, inspirującego” – powiedział. Dodał, że ta nowatorska inwestycja to efekt pracy szerokiego konsorcjum – wspólnoty wsi Korzecko, miasta i gminy Chęciny, powiatu kieleckiego, województwa świętokrzyskiego i wreszcie Uniwersytetu Warszawskiego.

Z kolei burmistrz Chęcin Robert Jaworski (geolog z wykształcenia) zachwalając walory lokalizacji przypomniał, że nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie stając w jednym miejscu „jedną nogą można być w triasie, a drugą w dewonie, tym samym odbywając podróż w czasie o setki milionów lat wstecz”. W przypadku kamieniołomu, w którym zlokalizowano centrum, można oglądać formacje geologiczne liczące według naukowców przeszło pół miliarda lat.

Studenci przyjeżdżający do Chęcin będą mieli do dyspozycji zespół połączonych ze sobą przeszklonym korytarzem budynków, w których znajdują się laboratoria, sale dydaktyczne, część konferencyjna oraz baza noclegowa dla studentów i kadry naukowej na 170 miejsc.

Kompleks powstał na terenie dawnego kamieniołomu Korzecko na zboczu góry Rzepka, w którym nagrywano m.in. „Wiedźmina”. Od północy graniczy z rezerwatem przyrody nieożywionej i jest otoczony ponad 30-metrową skalną ścianą. Całość wchodzi w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, kilka minut drogi od znanych w kraju Ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Gmach budynku zasilanego w energię w 90 proc. ze źródeł naturalnych został wyróżniony pięcioma gwiazdkami w konkursie European Property Awards w Londynie. Tym samym uznano go za najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce. W grudniu projekt ten będzie reprezentował Europę w światowym finale konkursu.

Otwarcia Centrum dokonano nie przez tradycyjne przecięcie wstęgi, a... rozbicie specjalnie przygotowanych na tę okoliczność płyt kalcytowych (tzw. różanki zelejowskiej) wydobywanych w pobliskiej miejscowości Zelejowa (gm. Chęciny).

Jak podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego inwestycja ma służyć nie tylko studentom i naukowcom z Polski, ale także z zagranicy. Miejsce to wizytowali już m.in. goście z Czech, Słowacji oraz Niemiec.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022