Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
12.10.2015 aktualizacja 12.10.2015

Zabytki pradziejowej Macedonii w Poznaniu

Fot. S. Zdziebłowski Fot. S. Zdziebłowski

Ponad ćwierć tysiąca zabytków ukazujących rozmaite aspekty ludzkiego życia na przestrzeni tysiącleci w Macedonii – największym regionie geograficznym Grecji, można od 9 października oglądać w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

„Wystawa jest wyjątkowa z wielu względów. Jednym z nich może być to, że nigdy jeszcze w Polsce nie było wystawy, na którą specjalnie z Grecji przyjechały zabytki" – wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. "Duża część tych zabytków nie była jeszcze w ogóle prezentowana na wystawach” – dodała. Jak poinformowała prof. Szmyt, w Polsce co prawda znajdują się zabytki pochodzące z Grecji, ale są to najczęściej kolekcje powstałe w XIX wieku. Eksponowany w poznańskim muzeum zbiór starożytności zawiera unikalne ozdoby, naczynia, narzędzia, a także figurki w kształcie ludzi i zwierząt.

„Dzięki tej wystawie możemy poznać to, co działo się na terenie Macedonii przed Aleksandrem Wielkim – to, co zbudowało bazę dla tego epizodu w historii Macedonii, z którym ten region jest najbardziej kojarzony. Ale był to epizod w długiej historii” – zachęca prof. Szmyt.

Wystawa dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można znaleźć na niej kopie artefaktów, których można dotknąć z wielu stron. Natomiast wykonane w alfabecie brajla podpisy mają zapewnić komfort zwiedzania osobom niewidomym i niedowidzącym. Oprócz tego do dyspozycji muzealnych gości są tablety ze specjalnymi opisami w Polskim Języku Migowym.

Wstęp na wystawę „Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii” jest bezpłatny. Możliwość oglądania macedońskich artefaktów zawdzięczamy współpracy poznańskich archeologów z Muzeum Archeologicznym w Salonikach, które udostępniło własne zbiory. Ekspozycja powstała dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Poznania. Kuratorkami wystawy są Sabina Hryniewiecka i Agnieszka Krzyżaniak. W przyszłym roku ekspozycja będzie prezentowana m.in. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024