Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
17.09.2015 aktualizacja 17.09.2015

Zabytki archeologiczne gliwickiego Starego Miasta na wystawie

Średniowieczne naczynia znalezione na Placu Mlecznym. Fot. M. Paternoga. Średniowieczne naczynia znalezione na Placu Mlecznym. Fot. M. Paternoga.

Badania archeologiczne prowadzone w rejonie Starego Rynku w Gliwicach przyniosły szereg zaskakujących rezultatów. Odkryto również kilkaset tysięcy zabytków z różnych epok. Te najciekawsze będzie można obejrzeć od 19 września w Muzeum w Gliwicach na nowej wystawie „Ulicami w gliwicką przeszłość”.

"Skala przeprowadzonych prac wykopaliskowych sprawia, że Gliwice są obecnie jednym z najlepiej rozpoznanych archeologicznie miast w regionie" – przekonują organizatorzy ekspozycji.

Wśród najbardziej interesujących znalezisk archeolodzy wymieniają odkrycie średniowiecznej drogi z unikatowym drewnianym rynsztokiem, fundamenty przykościelnej szkoły wraz z piecami w typie hipokaustum oraz pozostałości po warsztatach rzemieślniczych. Założeniom towarzyszyły wielkie ilości zabytków, w tym takich często znajdowanych w czasie wykopalisk na terenie miast – były to guziki, sprzączki, skórzane podeszwy średniowiecznych ciżm. Archeologom trafiły się też wyjątkowe artefakty. Wśród nich lichtarz z fragmentem świeczki, oświetlającej być może drogę do domu mieszczaninowi, stillusy, którymi uczniowie pieczołowicie robili notatki, czy też kopaczkę z drewnianym trzonkiem służącą do pielęgnacji przydomowego ogródka.

"Ekspozycję dopełnia zbiór medalików i krzyżyków znalezionych na cmentarzu parafialnym oraz fragment oryginalnego XIV-wiecznego rynsztoka, odprowadzającego ścieki z ulicy Plebańskiej” – wyjaśniają kuratorzy wystawy, Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz – pracownicy Muzeum w Gliwicach, którzy przygotowali ekspozycję we współpracy z archeologami Błażejem Targaczewskim i Marcinem Paternogą.

Gliwickie Stare Miasto powstało w XIII w. W kolejnych stuleciach nastąpiła wymiana zabudowy drewnianej na murowaną oraz budowa niezbędnych do funkcjonowania ośrodka elementów infrastruktury miejskiej. W czasie ostatnich wykopalisk archeolodzy zagłębiając się w głęboko pod powierzchnię współczesnego miasta, napotkali relikty tych pierwszych konstrukcji. Naukowcy pozyskali w ten sposób również dodatkowe informacje o znanych już elementach infrastruktury lokacyjnego miasta – murach miejskich, fosy czy cmentarza przykościelnego. „Przeprowadzone prace wykopaliskowe wymagały dużego zaangażowania i wysiłku badaczy, a ich efektem jest pozyskanie nowych, istotnych informacji o przeszłości miasta i życiu jego mieszkańców” – przekonują muzealnicy w nadesłanym komunikacie.

Wystawa potrwa do końca br. Może ją obejrzeć w Zamku Piastowskim w Gliwicach.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024