Zabytki archeologiczne gliwickiego Starego Miasta na wystawie

Średniowieczne naczynia znalezione na Placu Mlecznym. Fot. M. Paternoga.
Średniowieczne naczynia znalezione na Placu Mlecznym. Fot. M. Paternoga.

Badania archeologiczne prowadzone w rejonie Starego Rynku w Gliwicach przyniosły szereg zaskakujących rezultatów. Odkryto również kilkaset tysięcy zabytków z różnych epok. Te najciekawsze będzie można obejrzeć od 19 września w Muzeum w Gliwicach na nowej wystawie „Ulicami w gliwicką przeszłość”.

"Skala przeprowadzonych prac wykopaliskowych sprawia, że Gliwice są obecnie jednym z najlepiej rozpoznanych archeologicznie miast w regionie" – przekonują organizatorzy ekspozycji.

Wśród najbardziej interesujących znalezisk archeolodzy wymieniają odkrycie średniowiecznej drogi z unikatowym drewnianym rynsztokiem, fundamenty przykościelnej szkoły wraz z piecami w typie hipokaustum oraz pozostałości po warsztatach rzemieślniczych. Założeniom towarzyszyły wielkie ilości zabytków, w tym takich często znajdowanych w czasie wykopalisk na terenie miast – były to guziki, sprzączki, skórzane podeszwy średniowiecznych ciżm. Archeologom trafiły się też wyjątkowe artefakty. Wśród nich lichtarz z fragmentem świeczki, oświetlającej być może drogę do domu mieszczaninowi, stillusy, którymi uczniowie pieczołowicie robili notatki, czy też kopaczkę z drewnianym trzonkiem służącą do pielęgnacji przydomowego ogródka.

"Ekspozycję dopełnia zbiór medalików i krzyżyków znalezionych na cmentarzu parafialnym oraz fragment oryginalnego XIV-wiecznego rynsztoka, odprowadzającego ścieki z ulicy Plebańskiej” – wyjaśniają kuratorzy wystawy, Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz – pracownicy Muzeum w Gliwicach, którzy przygotowali ekspozycję we współpracy z archeologami Błażejem Targaczewskim i Marcinem Paternogą.

Gliwickie Stare Miasto powstało w XIII w. W kolejnych stuleciach nastąpiła wymiana zabudowy drewnianej na murowaną oraz budowa niezbędnych do funkcjonowania ośrodka elementów infrastruktury miejskiej. W czasie ostatnich wykopalisk archeolodzy zagłębiając się w głęboko pod powierzchnię współczesnego miasta, napotkali relikty tych pierwszych konstrukcji. Naukowcy pozyskali w ten sposób również dodatkowe informacje o znanych już elementach infrastruktury lokacyjnego miasta – murach miejskich, fosy czy cmentarza przykościelnego. „Przeprowadzone prace wykopaliskowe wymagały dużego zaangażowania i wysiłku badaczy, a ich efektem jest pozyskanie nowych, istotnych informacji o przeszłości miasta i życiu jego mieszkańców” – przekonują muzealnicy w nadesłanym komunikacie.

Wystawa potrwa do końca br. Może ją obejrzeć w Zamku Piastowskim w Gliwicach.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera