Popularnonaukowo o skarbach Ostrowca Świętokrzyskiego

Skarb z Denkowa będzie można zobaczyć na własne oczy. Fot. materiały prasowe Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Skarb z Denkowa będzie można zobaczyć na własne oczy. Fot. materiały prasowe Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Monety piastowskie i rzymskie, krzemienne siekiery i miedziane ozdoby – o najcenniejszych zabytkach znajdujących się w zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie można posłuchać w czasie popularnonaukowej sesji, która odbędzie się 13 września.

Muzealnicy zaprezentują też po raz pierwszy publiczności skarb XVII-wiecznych monet, odkryty w 2012 roku w Denkowie. Natrafili na niego pracownicy firmy budowlanej, wykonujący prace remontowe przy szkole. Na skarb składa się blisko 200 świetnie zachowanych monet. Numizmaty znajdowały się w niewielkim glinianym naczyniu, które uległo zniszczeniu. Wśród znalezionych monet są grosze, półtoraki, trojaki, szóstaki oraz grubsze, koronne i gdańskie orty z okresu panowania Zygmunta III Wazy.

Wystąpienia wygłoszą pracownicy muzeum. Artur Jedynak przybliży „skarby” z okresu epoki kamienia – depozyty narzędzi krzemiennych odkryte w Krzczonowicach i Przeuszynie. Kamil Kaptur opowie o skarbach monet z okresu wpływów rzymskich, w tym o olbrzymim odkryciu dokonanym w latach 30. X wieku w Nietuliskach Małych. Składało się nań ponad 3000 srebrnych rzymskich denarów, ale naukowcy przypuszczają, że pierwotnie było ich blisko 5000.

Natomiast kustosz Waldemar Brociek wygłosi prelekcję zatytułowaną „Skarby monet z przedwojennych zbiorów Muzeum Ziemi Opatowskiej PTK w Ostrowcu Św.” – początki kolekcji dzisiejszego Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którą składają się liczne numizmaty, zapoczątkowały dary okolicznej ludności, która przypadkowo znajdowała zabytki. Tak było w przypadku Zygmunta Krasuskiego z Karczmisk, który w 1932 r. przekazał bardzo cenne dla historyków monety piastowskie, w tym trzy brakteaty Bolesława Krzywoustego.

Spotkanie pt. „Skarby ostrowieckiego muzeum” odbędzie się w niedzielę, 13 września o godz. 15.00 w pałacu Wielopolskich w Częstocicach (główna siedziba Muzeum Historyczno-Archeologicznego) w ramach ogólnopolskiej akcji „Europejskie Dni Dziedzictwa”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera