Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.07.2015 aktualizacja 10.07.2015

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu „Lider Fotoniki”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znane są już wyniki pierwszej edycji konkursu „Lider Fotoniki” zorganizowanej przez Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 9 prac. Tytuł nadano Janowi Szczepaniakowi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak informują organizatorzy konkursu, jego celem jest pomoc młodym naukowcom, którzy chcą związać swoją przyszłość zawodową z branżą fotoniczną. Udział mogły wziąć osoby, które w okresie od 1 listopada 2013 r. do 30 września 2014 r. obroniły prace inżynierskie lub magisterskie z zakresu fotoniki na uczelniach wyższych w całej Polsce. Oceną prac zajęli się naukowcy oraz przedsiębiorcy z branży fotonicznej.

Punktowana była nie tylko poprawność merytoryczna, ale także sam pomysł, zastosowanie go w praktyce oraz forma prezentacji. Uczestnicy konkursu otrzymali minutę na to, aby przekonać do swoich koncepcji członków kapituły. Następnie, w zależności od decyzji oceniających wygłaszali 5- i 15-minutowe prezentacje oraz odpowiadali na pytania związane z tematyką pracy.

Spośród 9 finalistów wyłoniono zwycięzcę konkursu. Tytuł „Lidera Fotoniki” został przyznany mgr Janowi Szczepankowi z Uniwersytetu Warszawskiego, który wykazał się profesjonalną prezentacją oraz solidnie napisaną, kompletną pracą magisterską. Zwycięzca ma do wyboru 3-miesięczny płatny staż w firmie InPhoTech lub nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych.

Drugie miejsce w konkursie zajął mgr Maciej Kowalczyk. Obaj laureaci zostaną poproszeni o wygłoszenie prezentacji na konferencji „Optical fibres and their applications” w dniach 22-25 września w Nałęczowie. Kapituła przyznała także kilka wyróżnień. Za najlepszą prezentację magisterską uhonorowano mgr Łukasza Sterczewskiego, natomiast za autora najlepszej pracy inżynierskiej został uznany inż. Michał Laskownicki. Za najlepszą prezentację inżynierską wyróżniono inż. Barbarę Wilk.

Fotonika to technologia, której osiągnięcia umożliwiają szybki postęp w wielu gałęziach przemysłu. Dziedzina ta stanowi połączenie dokonań optyki, elektroniki i informatyki w celu opracowania technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne do przenoszenia i przetwarzania informacji. Można się z nią spotkać na różnych kierunkach studiów ścisłych i technicznych licznych polskich uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych.

PAP - Nauka w Polsce

nks/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024