Dzień Archeologii coraz bliżej

Fot. Pierre Buch
Fot. Pierre Buch

Jeszcze do 10 lipca można zgłaszać kandydatury w konkursie na „Najlepsze Stanowisko Archeologiczne”. Rozstrzygnięcie zabawy odbędzie się 24 lipca, w czasie pierwszej polskiej edycji Dnia Archeologii.

Dzień Archeologii to pierwsza tego typu inicjatywa społeczna w Polsce, która ma na celu przedstawienie codziennej pracy archeologa i pokazanie, czym w rzeczywistości zajmuje się archeologia. Dzień Archeologii ma także zainicjować dialog pomiędzy archeologami a społeczeństwem, jak również wspólną dyskusję nad tematyką dziedzictwa archeologicznego. Pierwowzorem Dnia Archeologii jest międzynarodowy Day of Archaeology, zainaugurowany w Wielkiej Brytanii cztery lata temu. Wydarzenie odbywa się jedynie w przestrzeni Internetu.

Jednym z elementem wirtualnego święta archeologów jest wybór „Najlepszego Stanowiska Archeologicznego”. W zamyśle organizatorów akcji ma być to najciekawsze polskie lub badane przez Polaków stanowisko archeologiczne. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi 24 lipca. Zwycięzcę wyłonią internauci w czasie ogólnodostępnego głosowania. 10 osób, które zgłosi te stanowiska do konkursu, które otrzymają największą ilość głosów, zostanie uhonorowanych gadżetami Dnia Archeologii. Z dotychczasowymi nominacjami można zapoznać się na stronie internetowej.

Jednocześnie organizatorzy akcji zachęcają do rejestracji na stronie internetowej i dodawania wpisów dotyczących archeologii oraz dzielenia się swoimi opowieściami dotyczącymi tej dziedziny.

„Chcesz wziąć udział w naszej akcji, ale nie do końca wiesz, czego mają dotyczyć wpisy? Praktycznie wszystkiego, jeżeli tylko ma to związek z archeologią oraz pracą archeologów. Jeżeli jesteś archeologiem i właśnie pracujesz na wykopaliskach, opisz to! – zachęcają inicjatorzy akcji. - Jeżeli jesteś zawalony tonami papierowej roboty, podziel się i tym! Może już od dłuższego czasu bierzesz udział w jakimś ciekawym projekcie archeologicznym albo zbierasz materiały do takiego, który dopiero powstanie lub po prostu byłeś na wakacjach i odwiedziłeś jakieś ciekawe stanowisko archeologiczne. Opisz to, prześlij zdjęcie, filmik, albo rysunek. Archeologia jest bardzo różna, inaczej postrzegana przez każdego. Podziel się tym, czym jest ona dla ciebie.”

Projekt polskiej edycji Dnia Archeologii powstał w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest otwarcie przestrzeni dialogu między społeczeństwem a naukowcami.

Celem Dnia Archeologii jest nie tylko przedstawienie zawodu archeologa z punktu widzenia profesjonalistów, ale również poznanie archeologów i ich pracy, z perspektywy społeczeństwa.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym pierwszej polskiej edycji Dnia Archeologii. Przedsięwzięciu patronują Rektor UAM Bronisław Marciniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, PAN o. w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera