Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.07.2015 aktualizacja 21.07.2015

24 lipca świętujemy w Internecie DZIEŃ ARCHEOLOGII

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

24 lipca odbędzie się pierwsza polska edycja DNIA ARCHEOLOGII. Obchody będą wirtualne - wszyscy ciekawi będą mogli zadawać pytania, a archeolodzy - opisywać swoją pracę, przemyślenia i popularyzować swoją dziedzinę wiedzy.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konkursu.

Celem DNIA ARCHEOLOGII jest pokazanie, czym na co dzień zajmują się archeolodzy. Organizatorzy zwracają uwagę, że archeologia to nie tylko wykopaliska, lecz także szereg innych, bardzo nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie metod badawczych. DZIEŃ ARCHEOLOGII ma też zainicjować dialog pomiędzy archeologami a społeczeństwem, a także wspólną dyskusję nad dziedzictwem archeologicznym i archeologią.

DZIEŃ ARCHEOLOGII to inicjatywa adresowana do każdego - zawodowych archeologów, muzealników, studentów archeologii i jej młodych absolwentów, przede wszystkim zaś do osób zainteresowanych archeologią, ale nie zajmujących się tą nauką zawodowo. Aby móc zabrać głos w dyskusji, trzeba wcześniej założyć na stronie obchodów swoje konto.

DZIEŃ ARCHEOLOGII odbywa się tylko w Internecie, na stronie www.dzienarcheologii.pl. Będzie tam można publikować krótkie teksty, zdjęcia, rysunki czy filmy. Archeolodzy mogą opowiadać o swoich codziennych zajęciach i przemyśleniach dotyczących swoich badań, a osoby, które nie są archeologami będą miały możliwość skonfrontowania swojego zdania z profesjonalistami.

Projekt DNIA ARCHEOLOGII tworzony jest w ramach Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a archeologami. Pierwowzorem tego wydarzenia jest brytyjski "Day of Archaeology", który w tym roku zostanie przeprowadzony już po raz czwarty.

Więcej szczegółowych informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie: www.dzienarcheologii.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024