Studenci zrekonstruowali pierwszy szybowiec Politechniki Warszawskiej

Źródło: Politechnika Warszawska
Źródło: Politechnika Warszawska

SL-1 Akar - pierwszy szybowiec Politechniki Warszawskiej, skonstruowany na początku XX wieku, doczekał się rekonstrukcji. Przygotowali ją studenci z Koła Naukowego Lotników, którzy swoje dzieło zaprezentują między 13 a 16 maja w gmachu głównym uczelni.

Szybowiec SL-1 Akar zaprojektowali i skonstruowali studenci Politechniki Warszawskiej w 1923 roku. Był to dwukadłubowy szybowiec, którego masa własna zamykała się w 80 kg. W powietrzu osiągał 45 km/h, co nie było zawrotną szybkością, ale umożliwiało stosunkowo bezpieczny lot. Choć należał do najbardziej udanych pierwszych polskich szybowców, to powstał w tylko jednym egzemplarzu. Jego oznaczenie SL pochodzi od Sekcji Lotniczej, a nazwa Akar jest akronimem nazwiska jego głównego konstruktora – Adama Karpińskiego.

"Budowa ślizgowca była dla młodych adeptów inżynierii lotniczej niemałym wyzwaniem – nie dość, że nie posiadali dostatecznego doświadczenia, to na dodatek rodzące się szybownictwo dotychczas nie wzbudziło zainteresowania konstruktorów na terenie naszego kraju" - informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Warszawska.

Studenci postanowili więc zaprojektować prosty szybowiec, wplatając jednocześnie kilka ostatnich nowinek lotniczych. Poza tymi kilkoma nowinkami Akar był konstrukcją klasyczną, tworzoną głównie z inicjatywy studentów, którzy chcieli przetestować swoje umiejętności.

Akar zrobił furorę podczas I Konkursu Ślizgowców w lecie 1923 roku w Białce koło Nowego Targu. Startujący na nim Tadeusz Karpiński - brat konstruktora, oraz Ryszard Bartel zajęli podczas zawodów odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Zwycięzca wykonał lot trwający 165 sekund. "Rok później ten sam pilot sterując szybowcem Akar ustanowił rekord Polski w długości lotu szybowego wynoszący 4 minuty i 5 sekund. Po pokonaniu w tym czasie dystansu około dwóch kilometrów lot zakończył się gwałtownym lądowaniem, w wyniku którego szybowiec został uszkodzony i już nigdy nie powrócił do stanu lotnego" - informuje Politechnika Warszawska.

Rekonstrukcji Akara podjęło się Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Część konstrukcji powstała w Zakładach Szybowcowych "Jeżów" w Jeżowie Sudeckim.

Rekonstrukcja szybowca okazała się trudna i pracochłonna. Zachowana dokumentacja szybowca ograniczona jest bowiem do kilku zdjęć, których analiza pozwala określić proporcje oraz liczby np. żeber i nosków w płacie. "Jest to jednak tylko ułamek informacji potrzebnych do rekonstrukcji. Podczas projektowania cenną wiedzę stanowiły konstrukcje zagraniczne o podobnym przeznaczeniu pochodzące z okresu budowy Akara oraz książki z ogólnymi wytycznymi konstrukcji szybowców" - informuje warszawska uczelnia.

Efekt pracy studentów - replikę szybowca SL-1 AKAR - będzie można zobaczyć na wystawie „Na skrzydłach czasu – ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”, prezentowanej w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej między 13 a 16 maja.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera