Dwupoziomowy magazyn o powierzchni ponad 300 m kw., przeznaczony do przechowywania zabytków pochodzących z wykopalisk z regionu południowo-wschodniej Polski, został uroczyście otwarty w Rzeszowie.
To wspólna inicjatywa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (IA UR) i Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego (FROA).
„Otworzona Składnica jest jedynym takim obiektem we wschodniej Polsce. Po dokończeniu prac przygotowawczych ma szanse stać się nowoczesnym, w pełni profesjonalnym obiektem pozwalającym na przechowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych” – wyjaśnia PAP Dariusz Bobak z FROA.
Docelowo magazynowi towarzyszyć będzie zaplecze służące do przygotowania zabytków do przechowywania i do ich analizy. Planowane jest również utworzenie specjalnej pracowni z miejscem do mycia, suszenia i konserwacji artefaktów, a także trzech pracowni merytorycznych: archeometrycznej, antropologicznej i archeologicznej. Zamiarem jest także utworzenie sali dydaktycznej do zajęć z materiałem archeologicznym.
Pomysł stworzenia USMA narodził się kilka lat temu, w trakcie intensywnych badań terenowych związanych z budową autostrady A4, prowadzonych w dużej mierze przez archeologów związanych ze środowiskiem rzeszowskim.
„Badania te przyniosły wiele niezwykle ważnych odkryć, pozwalających na uzupełnienie, a w wielu przypadkach napisanie nowych pradziejów Polski południowo-wschodniej. Jednocześnie pojawił się znany wśród wszystkich archeologów problem gromadzenia, trwałego przechowywania, a także możliwości udostępniania zabytków ruchomych, których liczba wzrosła w stopniu niewyobrażalnym” – opowiada Dariusz Bobak.
Z uwagi na to, że muzea i instytuty naukowe mają ograniczone warunki pozwalające na przyjęcie nowych zabytków, w łonie IA UR powstał zamysł stworzenia odpowiedniego magazynu połączonego z pracowniami.
USMA ma być odpowiedzią na te trudności i potrzeby archeologów prowadzących badania w Polsce południowo-wschodniej, a także wszystkich prahistoryków zajmujących się terenami dzisiejszego województwa podkarpackiego.
Składnica powstała w budynku przy ulicy Siemieńskiego 17c będącym własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego, przekazanym IA UR. Prace przystosowawcze do funkcji składnicy finansowane były ze środków FROA i UR.
W uroczystym przekazaniu Składnicy udział wzięły osoby aktywnie zaangażowane w realizację inwestycji. Wśród nich znaleźli się prof. Sylwester Czopek, prorektor do Spraw Nauki UR, dr hab. prof. UR Andrzej Rozwałka, dyrektor IA UR oraz Joanna Berdowska, dyrektor Zarządu FROA. Wsparcia inicjatywie udzieliła Podkarpacka Konserwator Zabytków dr Grażyna Stojak, a także Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.