Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
20.03.2015 aktualizacja 20.03.2015

Długotrwałe karmienie piersią może zwiększać inteligencję dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Karmienie piersią ma dodatni wpływ na inteligencję dziecka – wynika z długotrwałych brazylijskich badań, o których informuje pismo The Lancet Global Health.

Podczas długoletnich badań dr Bernardo Lessa Horta i jego współpracownicy z federalnego uniwersytetu w Pelotas śledzili losy niemal 3500 dzieci. Większość z nich, niezależnie od klasy społecznej, było karmionych piersią – niektóre przez mniej niż miesiąc, inne przez ponad rok.

Wzięto pod uwagę takie mogące wpływać na IQ czynniki jak wykształcenie matki, dochody rodziny czy waga urodzeniowa. Jak się okazało, dzieci dłużej karmione piersią osiągały lepsze wyniki testów IQ jako dorośli, były lepiej wykształcone i lepiej zarabiały.

Dr Horta uważa, że mleko matki daje karmionym nim dzieciom przewagę, ponieważ zawiera długołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu.

Zdaniem ekspertów wyniki badań nie są rozstrzygające, ale wydają się wspierać obecne zalecenia, zgodnie, z którymi dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy ze względów zdrowotnych, choć w razie potrzeby można zastosować odpowiednia mieszankę. (PAP)

pmw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023