Prawie półtora miliarda miliardów fotonów emituje w sekundę żarówka, człowiek jest 10 tys. razy za ciężki, żeby chodzić po wodzie, kawałek materii eksplodowałby, gdyby usunąć z niego elektrony - to niektóre z odpowiedzi, które wszystkim ciekawskim udzielają fizycy w portalu "Zapytaj fizyka".
Jak prędko płynie prąd? Dlaczego chrupki w mleku się przyciągają? Dlaczego Ziemia jeszcze nie ostygła? Dlaczego Księżyc nie spada na Ziemię? Nawet na proste pytania nie zawsze da się łatwo odpowiedzieć. O wszystko, co ma związek z fizyką, można pytać na portalu "Zapytaj fizyka".
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW - eksperci z różnych dziedzin fizyki - postanowili odpowiadać wszystkim ciekawym świata na zadawane przez internet pytania dotyczące tej dziedziny nauki. Pytania mogą dotyczyć bardzo różnych kwestii: są tu i tematy dotyczące kosmosu, optyki, zjawisk przyrodniczych, grawitacji, elektryczności czy nowych technologii. Na portalu można znaleźć sporo ciekawych odpowiedzi na zadane już przez innych pytania.
Np. dr Grzegorz Brona odpowiadając, dlaczego mokre włosy wydają się ciemniejsze niż włosy suche, wyjaśnia: "bo są ze sobą posklejane i stanowią jednorodną płaszczyznę, w przeciwieństwie do włosów suchych, pomiędzy którymi jest sporo wolnej przestrzeni, umożliwiającej światłu na propagację i odbicia".
"Prawdopodobnie każdy kiedyś znalazł się w sytuacji, w której chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o jakimś zagadnieniu związanym z fizyką, natomiast trudno było na taki temat znaleźć bardziej szczegółowe informacje, lub też dostępne materiały (w mediach, internecie, podręcznikach, itp.) okazywały się albo zbyt powierzchowne, albo też zbyt specjalistyczne. Celem tego portalu jest wesprzeć wszystkich zainteresowanych w takich właśnie sytuacjach i umożliwić im bezpośredni kontakt z czynnymi naukowcami, profesjonalnie i na co dzień zajmującymi się fizyką" - poinformowano na stronie projektu.
W ramach działalności "Zapytaj fizyka" organizowana jest też seria ogólnodostępnych wykładów, które wygłaszane są przez wybitnych fizyków i popularyzatorów nauki.
12 marca o godz. 18.00 wykład o "Kształcie Wszechświata" wygłosi w siedzibie Wydziału Fizyki UW (Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03) dr Stanisław Bajtlik - astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.
17 kwietnia z kolei o "kwantowej inskrypcji" opowiadać będzie wybitny fizyk kwantowy prof. Ryszard Horodecki, dyrektor Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej na UG.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.