Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.12.2014 aktualizacja 06.12.2014

System fotowoltaiczny powstał w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Doświadczalny system fotowoltaiczny powstał na terenie Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Instalacja będzie produkować prąd na potrzeby laboratorium, a nadmiar przekazywać do krajowej sieci energetycznej.

Według przedstawicieli krakowskiej uczelni zbudowany system fotowoltaiczny cechuje się dużą nowoczesnością. Będzie też znakomitym narzędziem do badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki.

Jak poinformował PAP w piątek prof. Sławomir Kurpaska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w ramach projektu badawczego finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) zbudowano system fotowoltaiczny składający się z części stacjonarnej i nadążnej (podążającej za ruchem słońca). Sumaryczna zainstalowana moc paneli odpowiada szacunkowej produkcji energii elektrycznej w ciągu roku na poziomie około 13 tys. kWh.

„W pierwszej kolejności system będzie zasilał urządzenia znajdujące się w laboratorium, a w następnej - inne odbiorniki elektryczne znajdujące się na naszym wydziale. Dzięki umowie z operatorem energetycznym firmą Tauron nadwyżki, jeśli taki powstaną, będą przekazywane do krajowej sieci energetycznej” - wyjaśnił prof. Kurpaska.

System stacjonarny składa się z trzech typów paneli: z krzemu poli i monokrystalicznego oraz modułów cienkowarstwowych wytworzonych w technologii bezkrzemowej (CIGS). W systemie nadążnym natomiast zainstalowano cienkowarstwowe moduły CIGS, które co roku będą wymieniane na pozostałe dwa typy. „Możliwość wymiany poszczególnych paneli w systemie nadążnym stwarza okazję do testowania innych, alternatywnych typów paneli fotowoltaicznych” - zaznaczył naukowiec.

Wszystkie parametry instalacji będą monitorowane i archiwizowane w komputerowym systemie pomiarowym. (PAP)

rgr/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024