Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
07.10.2014 aktualizacja 07.10.2014

Zazdrość i humory sprzyjają demencji

Zestresowane, nerwowe, zazdrosne i przygnębione kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - informuje pismo "Neurology", wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Wnioski te płyną z trwającej blisko 40 lat analizy prowadzonej przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu. W badaniach wzięło udział 800 kobiet, których średnia wieku wynosiła 46 lat. Panie przechodziły testy psychologiczne oraz testy na pamięć i koncentrację. W czasie trwania obserwacji demencja rozwinęła się u 19 proc. kobiet.

Uczestniczki wypełniały także kwestionariusze, w których pytano m.in. o to czy i jak często doświadczyły stresu, który trwał ponad miesiąc (związanego z pracą, zdrowiem czy sytuacją rodzinną).

Okazało się, że panie, które doświadczyły długotrwałego stresu i osiągnęły najwyższe wyniki w testach na neurotyczność (którą cechuje lęk, przygnębienie, poczucie winy, napięcie, chwiejność emocjonalna, zazdrość i niska samoocena) były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji.

"Większość badań nad chorobą Alzheimera koncentrowała się na takich czynnikach jak funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, urazy głowy czy predyspozycje genetyczne. Osobowość może jednak wpływać na ryzyko demencji, gdyż determinuje nasze zachowania, styl życia oraz reakcję na stres" - podkreśla autorka analizy dr Lena Johannsson.(PAP)

koc/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023