Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
24.09.2014 aktualizacja 24.09.2014

Średniowieczne klejnoty na wystawie we Wrocławiu

Dwa oryginalne fragmenty XIV-wiecznej korony i pierścień z perłą, opatrzony nierozszyfrowaną jak dotąd inskrypcją, powstały na początku XIII w., będzie można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 1 października.

Zabytki wchodziły w skład tzw. Skarbu średzkiego, odkrytego w 1988 roku na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej. Okazało się, że odnaleziono złote przedmioty trafiły tam wraz z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych na terenie Starego Miasta. Służby konserwatorskie odzyskały część zabytków, które po zebraniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych składający się z klejnotów monarchów czeskich i kilku tysięcy monet. Zdaniem naukowców, zarówno czas ukrycia kosztowności – przed połową XIV wieku, jak i charakter klejnotów pozwalają przypuszczać, że stanowiły one bankowy depozyt zastawny, pochodzący ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV.

Prezentowane na czasowej wystawie przedmioty służby śledcze odzyskały w 2005 roku. Nigdy wcześniej nie były wystawiane na widok publiczny. Zwiedzający będą mogli się przyjrzeć dwóm fragmentom korony. Są to orzeł z trzema perłami, pierwotnie będący prawdopodobnie zwieńczeniem centralnego segmentu oraz kwiaton łączący dwa segmenty. Po konserwacji oba elementy zostaną włączone do zrekonstruowanej korony.

„Pojawienie się tych fragmentów daje nadzieje na pełniejsze odtworzenie pierwotnego, rozproszonego znaleziska” - uważa Jacek Witecki kurator wystawy z ramienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Fragmenty należą do korony kobiecej zamówionej z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Badacze przypuszczają, że jej ostatnią właścicielką była, zmarła w 1348 roku, Blanka de Valois - pierwsza żona Karola IV.

„Korona wykonana została w XIV wieku i jest jedyną istniejącą koroną tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakoś pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość” – czytamy w komunikacie muzealników.

Ekspozycję „Skarb średzki” będzie można zobaczyć we wrocławskim muzeum do 28 grudnia br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024