Średniowieczne klejnoty na wystawie we Wrocławiu

Dwa oryginalne fragmenty XIV-wiecznej korony i pierścień z perłą, opatrzony nierozszyfrowaną jak dotąd inskrypcją, powstały na początku XIII w., będzie można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 1 października.

Zabytki wchodziły w skład tzw. Skarbu średzkiego, odkrytego w 1988 roku na podmiejskim wysypisku w Środzie Śląskiej. Okazało się, że odnaleziono złote przedmioty trafiły tam wraz z ziemią i gruzem z prac rozbiórkowych na terenie Starego Miasta. Służby konserwatorskie odzyskały część zabytków, które po zebraniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych składający się z klejnotów monarchów czeskich i kilku tysięcy monet. Zdaniem naukowców, zarówno czas ukrycia kosztowności – przed połową XIV wieku, jak i charakter klejnotów pozwalają przypuszczać, że stanowiły one bankowy depozyt zastawny, pochodzący ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV.

Prezentowane na czasowej wystawie przedmioty służby śledcze odzyskały w 2005 roku. Nigdy wcześniej nie były wystawiane na widok publiczny. Zwiedzający będą mogli się przyjrzeć dwóm fragmentom korony. Są to orzeł z trzema perłami, pierwotnie będący prawdopodobnie zwieńczeniem centralnego segmentu oraz kwiaton łączący dwa segmenty. Po konserwacji oba elementy zostaną włączone do zrekonstruowanej korony.

„Pojawienie się tych fragmentów daje nadzieje na pełniejsze odtworzenie pierwotnego, rozproszonego znaleziska” - uważa Jacek Witecki kurator wystawy z ramienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Fragmenty należą do korony kobiecej zamówionej z okazji ślubu, na co wskazuje motyw pierścieni – oznaka małżeńskiego zobowiązania i symbol dobrej wróżby. Badacze przypuszczają, że jej ostatnią właścicielką była, zmarła w 1348 roku, Blanka de Valois - pierwsza żona Karola IV.

„Korona wykonana została w XIV wieku i jest jedyną istniejącą koroną tego rodzaju, a niezwykle wysoka jakoś pracy złotnika nadaje jej wyjątkową wartość” – czytamy w komunikacie muzealników.

Ekspozycję „Skarb średzki” będzie można zobaczyć we wrocławskim muzeum do 28 grudnia br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera