Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
14.07.2014 aktualizacja 14.07.2014

Witamina D może pomóc pacjentom z rakiem jelita grubego

Osoby ze zdiagnozowanym nowotworem jelita grubego, które mają wysoki poziom witaminy D są o 50 proc. mniej narażone na zgon w porównaniu z osobami o najniższym stężeniu tej witaminy - informuje "Journal of Clinical Oncology".

Są to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego (W. Brytania). Przeanalizowali oni próbki krwi pobranej od 1600 pacjentów po chirurgicznym usunięciu nowotworu jelita grubego.

Po zakończeniu pięcioletnich obserwacji trzy czwarte osób z najwyższym poziomem witaminy słońca wciąż żyło, podczas gdy w przypadku osób o najniższym poziomie witaminy D było to mniej niż dwie trzecie. Najbardziej pozytywny wpływ witaminy D na przeżywalność zaobserwowano u pacjentów w drugim stadium choroby, gdy guz jest już dość duży, jednak nowotwór jeszcze się nie rozprzestrzenia.

"Wyniki te pokazują, że witamina D ma związek z większą przeżywalnością, choć natura tego związku nie jest jeszcze dla nas jasna" - mówi prof. Malcolm Dunlop, autor badań. "Wnioski są obiecujące, jednak należy podkreślić, że były to badania obserwacyjne. Musimy dokładnie zaprojektować i przeprowadzić randomizowane badania kliniczne nim będziemy mogli stwierdzić czy suplementy z witaminą D korzystnie wpływają na przeżywalność pacjentów z rakiem jelita grubego".(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022