Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
11.06.2014 aktualizacja 11.06.2014

Prof. Henryk Samsonowicz nagrodzony Lednickim Orłem Piastowskim

Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów otrzymał we wtorek w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy historyk, mediewista prof. Henryk Samsonowicz.

Kapituła przyznająca Nagrodę podkreśliła olbrzymi wkład prof. Henryka Samsonowicza w badania i upowszechnianie wiedzy o historii średniowiecza i dziejów dynastii piastowskiej.

„Laureat od ponad 60 lat zajmuje się historią średniowieczną Polski i Europy oraz czasów wczesnonowożytnych. W Jego dorobku naukowym znalazły się syntezy dziejów Polski, prace poświęcone dziejom dynastii piastowskiej oraz różnym aspektom przemian kulturowych w średniowiecznej Europie” – czytamy w uzasadnieniu.

„Orła” w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wręczył we wtorek prof. Samsonowiczowi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Marszałek zwrócił uwagę na działalność publiczną profesora Samsonowicza, który w czasach PRL miał odwagę występować jako osoba niezgadzająca się z panującą sytuacją polityczną, a w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego solidarnościowego premiera podjął się roli ministra edukacji narodowej.

„Nagroda Lednickiego Orła Piastowskieg przypomina nam, kiedy po raz pierwszy weszliśmy do Europy, a było to w 966 roku. Staliśmy się wówczas członkami europejskiej wspólnoty kulturowej i cywilizacyjnej” – powiedział po odebraniu nagrody prof. Samsonowicz.

Obecny w czasie wręczenia członek kapituły i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisław Marciniak, poinformował, że Senat UAM postanowił jednogłośnie o nadaniu prof. Samsonowiczowi tytułu Doktora Honoris Causa.

Prof. dr hab. Henryk Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 roku w Warszawie i pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Był dyrektorem Instytutu Historycznego UW oraz rektorem tej uczelni. Jest autorem ponad tysiąca prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących średniowiecza. Ważne miejsce w jego twórczości naukowej zajmuje problematyka poświęcona dziejom Polski piastowskiej.

Honorową nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego ustanowiono w 2009 roku. Laureata wyłania dziewięcioosobowa Kapituła Nagrody, której przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Wyrwa.

W latach ubiegłych wyróżnienie otrzymali: prof. Gerard Labuda, prof. Zofia Kurnatowska, prof. Jerzy K. Strzelczyk, prof. Zygmunt Świechowski oraz prof. Klementyna Żurowska.

Nagroda jest przyznawana raz w roku przez marszałka województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ abe/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024