Osamotnienie – główne zagrożenie dla zdrowia osób starszych

Poczucie osamotnienia jest jednym z najważniejszych czynników mających negatywny wpływ na zdrowie i życie osób starszych, niemal równie ważnym co bieda – wynika z najnowszych badań naukowców z USA, o których informuje serwis EurekAlert.

Badania, którymi kierował prof. psychologii z University of Chicago John Cacioppo wykazały, że poczucie skrajnego osamotnienia zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu u osób starszych o 14 proc., natomiast niski status społeczno-ekonomiczny - o 19 proc.

Naukowcy zaprezentowali swoje wyniki podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępów w Nauce (American Association for the Advancement of Science), które odbywa się w dniach 13-17 lutego w Chicago.

Prof. Cacioppo przypomniał, że analiza wielu badań (tzw. meta-analiza) przeprowadzona w 2010 r. dowiodła, iż samotność zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci dwukrotnie bardziej niż otyłość.

Jak podkreślił psycholog, nie chodzi tu o samotność samą w sobie, ale raczej o subiektywne poczucie izolacji i osamotnienia, które jest szczególnie szkodliwe. Starsi ludzie żyjący samotnie niekoniecznie są osamotnieni, jeśli angażują się w życie społeczne i cieszą się towarzystwem innych osób, zaznaczył.

Zdaniem prof. Cacioppo zdrowotne skutki izolacji społecznej są dramatyczne. Może ona przyczyniać się do zaburzeń snu, wzrostu ciśnienia tętniczego, powodować poranne skoki poziomu hormonu stresu - kortyzolu, zmieniać aktywność genów w komórkach odporności, powodować depresję i ogólnie obniżać dobre samopoczucie.

Z kolei satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi mogą zwiększać wytrzymałość osób starszych oraz ich zdolność powracania do formy po trudnych zdarzeniach i stresach.

Psycholog przekonywał, że seniorzy mogą unikać negatywnych skutków osamotnienia poprzez utrzymywanie kontaktów z byłymi współpracownikami, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania ze znajomymi i udział we wszystkich zdarzeniach, które stwarzają szansę na kontaktowanie się z ludźmi, którzy coś dla nich znaczą i dla których oni sami są ważni.

Jednak niektóre aspekty starzenia się, takie jak utrata wzroku czy słuchu, szczególnie zwiększają ryzyko osamotnienia w podeszłym wieku, zaznaczył badacz. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera