Osiemnasty Piknik Naukowy w Warszawie pod znakiem "Czasu"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tegoroczny Piknik Naukowy w Warszawie odbędzie się w sobotę 31 maja, ponownie na Stadionie Narodowym. Tematem osiemnastego spotkania miłośników doświadczeń naukowych będzie "Czas".

\"Piknik wydoroślał. Czas pomyśleć o rozsądnej zmianie jego działania i formy. Jednak cokolwiek przyniesie czas, zawsze Piknik będzie miejscem spotkania tych, dla których poznawanie świata i jego zrozumienie jest najwspanialszym przeżyciem. Jedni pokażą nam, co w nauce, sztuce i kulturze przyniósł ostatni rok, a inni będą o to właśnie pytać\" - pisze w zapowiedzi wydarzenia na stronie Centrum Nauki Kopernik prof. Łukasz Turski - jeden z inicjatorów Pikniku.

Przypomina, że czas, który nurtował filozofów od zawsze, pod koniec XIX wieku stał się ważny w zwykłym życiu. \"Koleje francuskie wprowadziły na przykład +czas szynowy+ obowiązujący maszynistów oraz +czas peronowy+ dla pasażerów, odrobinę przesunięte względem siebie, by dać pasażerom poczucie luksusu związanego z możliwością niewielkiego spóźnienia się na dworzec\" - wyjaśnia prof. Turski.

Uczony zwraca uwagę, że rozwój cywilizacji, radiofonii, telewizji wymagał coraz lepszego posługiwania się czasem, spychając na margines – może z wielką szkodą – debatę nad tym, czym jest czas. \"Dziś nasze całe życie podporządkowane jest czasowi. Nauczyliśmy się mierzyć go z dokładnością wyznaczaną przez cenę, jaką chcemy zapłacić za zegary atomowe. Umieszczone na sztucznych satelitach umożliwiają taką precyzję działania systemów GPS, że już niedługo nasz samochód będzie parkować pod supermarketem sterowany przez sygnały z kosmosu, a robot ratownik udzieli pomocy chirurgicznej ofierze wypadku, zanim ta trafi do szpitala\" - przewiduje prof. Turski.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie prof. Łukasza Turskiego, Roberta Firmhofera z Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 roku Komisja Europejska uznała Piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru \"Nauka i społeczeństwo\". Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

W ubiegłorocznym Pikniku, organizowanym po raz pierwszy wokół Stadionu Narodowego, wzięło udział ponad 142,5 tys. osób. Był to rekord frekwencji nie tylko w historii Pikniku, ale także samego Stadionu Narodowego. Na jego zewnętrznym pierścieniu i w alejach dochodzących do obiektu stanęło blisko 200 namiotów, kilkanaście zaciemnionych stanowisk zostało również zaaranżowanych w szatniach zawodników.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera