Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.02.2014 aktualizacja 11.02.2014

Zdobywca grantów ERC pomoże badaczom pozyskiwać finansowanie

O tym, jak pisać granty, aby otrzymać środki na ich realizację, chce rozmawiać z naukowcami zdobywca dwóch grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) prof. Janusz Bujnicki, który postanowił zorganizować akcję „Więcej Dobrej Nauki”.

Prof. Bujnicki jest laureatem zeszłorocznego plebiscytu "Polacy z werwą", w którym wygrał w kategorii nauka. Swoją nagrodę z konkursu (było to 50 tys. zł) chce przeznaczyć na pomoc zdolnym badaczom, którzy nie wiedzą, jak napisać lub poprawić swój wniosek o grant i skutecznie ubiegać się o finansowanie projektu. Naukowiec jest zdobywcą dwóch grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) - kilka lat temu otrzymał ERC Starting Grant wart 1,5 miliona euro; a na komercjalizację otrzymał w 2012 r. grant "Proof of Concept" w wysokości 150 tys. euro.

W swoim liście, który udostępnił za pośrednictwem Rady Upowszechniania Nauki PAN, prof. Bujnicki wyjaśnia, że akcja "Więcej Dobrej Nauki" skierowana jest przede wszystkim do naukowców z niewielkim doświadczeniem w ubieganiu się o granty i zdobywaniu funduszy na badania. Mają to być zwłaszcza badacze z młodych albo małych ośrodków akademickich.

Prof. Bujnicki chce, żeby w akcji wzięły udział osoby, które już złożyły wniosek grantowy na realizację swoich pomysłów badawczych w Polsce (np. do NCN), ale ich projekt został skrytykowany i nie otrzymał finansowania. "Chodzi o to, żeby zidentyfikować projekty naukowe, które mają duży potencjał, ale nie zostały docenione głównie ze względu na brak +kunsztu grantopisarskiego+ autorów" - wyjaśnia profesor. Zaznacza, że w akcji trenerami będą doświadczeni eksperci, którzy pomogą autorom dobrych pomysłów w zrealizowaniu ich pełnego potencjału.

Naukowiec w lutym i połowie marca chce odwiedzić średniej wielkości ośrodki akademickie w Polsce, żeby opowiedzieć o tym, jakie są najważniejsze zasady oceny wniosków grantowych i w jaki sposób należy je przygotowywać, żeby ta ocena była możliwie najwyższa. "Planuję skupić się na badaniach podstawowych i na grantach oferowanych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN)" - zaznacza prof. Bujnicki.

Najważniejszym elementem akcji mają być całodniowe warsztaty (odbędą się prawdopodobnie w Warszawie), podczas których uczestnicy będą mieli możliwość szczegółowo omówić swoje projekty (i otrzymane recenzje) z ekspertami i naukowcami z dużym doświadczeniem. Specjaliści doradzą uczestnikom warsztatów, jak poprawiać wnioski. "Ten etap planuję zorganizować w drugim kwartale 2014 r. - tak, żeby zdążyć przed terminem składania wniosków OPUS/PRELUDIUM/SONATA do 17 czerwca 2014 r. w NCN" - dodaje organizator akcji. Rekrutacja na warsztaty będzie się odbywała przez internet, na podstawie przesłanego streszczenia wcześniej złożonego wniosku i informacji o jego ocenie.

Po ogłoszeniu wyników konkursów, na początku 2015 r. w ramach Akcji "Więcej Dobrej Nauki" zorganizowane ma być kolejne spotkanie z ekspertami.

Prof. Bujnicki szuka osób w średniej wielkości ośrodkach akademickich, (np. w Białymstoku, Szczecinie, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach, Zielonej Górze), które pomogłyby w organizacji spotkań.

Prof. Janusz Bujnicki jest kierownikiem Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz kierownikiem grupy badawczej w Pracowni Bioinformatyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. To jeden z pionierów bioinformatyki w Polsce. Jest zdobywcą dwóch grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) - kilka lat temu otrzymał ERC Starting Grant wart 1,5 miliona euro; a na komercjalizację otrzymał w 2012 r. grant "Proof of Concept" w wysokości 150 tys. euro.

Szczegóły akcji na stronie https://www.facebook.com/pages/RUN-PAN/434960486615436

O tym, jak skutecznie starać się o granty ERC, prof. Bujnicki mówił w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024