Uczelnie i instytucje

Debaty Obywateli Nauki na UW: o humanistach i o doktorantach

O przyszłości nauki w Polsce podyskutują Obywatele Nauki w ramach spotkań organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. 10 grudnia mowa będzie o humanistyce w polskim systemie edukacji, a 12 grudnia - o statusie doktoranta.

Podczas debaty "Humanistyka w polskim systemie nauki - jaka przyszłość?" mowa będzie m.in. o tym, w jakiej sytuacji znalazła się humanistyka akademicka w wyniku reform. Goście spotkania porozmawiają tez o tym, jak finansować badania, jak oceniać dorobek badaczy dyscyplin humanistycznych, i jakie miejsce zajmuje i powinna zajmować humanistyka w życiu akademickim, a także jak powinna wyglądać dydaktyka na kierunkach humanistycznych.

W spotkaniu - odbędzie się ono 10 grudnia o godz. 17 w Starej Bibliotece UW (s. 107) (http://obywatelenauki.pl/2013/12/debata-on-humanistyka-w-polskim-systemie-nauki-jaka-przyszlosc-10-grudnia-warszawa/ ) - udział wezmą: prof. Włodzimierz Bolecki z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Ewa Wipszycka-Bravo z UW, prof. Małgorzata Kowalska z Uniwersytetu w Białymstoku, a także prof. Anna Zeidler-Janiszewska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Kolejna z debat Obywateli Nauki - "Doktorant: student, badacz czy dydaktyk?" -odbędzie się 12 grudnia o godz. 17.30 (również w Starym BUW, s. 107)( http://obywatelenauki.pl/2013/12/debata-doktorant-student-badacz-czy-dydaktyk-12-grudnia-w-warszawie/ ). Zaproszonymi gośćmi mają być: dr Anna Kola z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, która jest również w Radzie Samorządu Doktorantów PAN, Piotr Szejnach ze Szkoły Nauk Społecznych PAN, a także prof. Elżbieta Wichrowska z UW.

Uczestnicy debaty zastanowią się, czy każdy doktorant powinien otrzymywać stypendium i czy stopień doktora się dewaluuje, a także porozmawiają o tym, czy to źle, że przy rosnącej liczbie doktorantów liczba obronionych prac nie wzrasta.

***

Obywatele Nauki to ruch społeczny, który powstał w środowisku pracowników naukowych, reprezentujących różne dyscypliny i ośrodki badawcze. Celem ON jest inicjacja szerokiej publicznej dyskusji na temat przyszłości nauki w Polsce. Członkowie ugrupowania dążą do stworzenia forum dialogu wewnątrz środowiska naukowego w Polsce, by możliwe stało się wypracowanie wspólnych stanowisk w kluczowych kwestiach dla przyszłości nauki.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera