Nauka dla Społeczeństwa

31.01.2023
PL EN
25.07.2019 aktualizacja 25.07.2019

Ankieta Obywateli Nauki: czym ma być Polska Akademia Nauk

Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademi Nauk. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademi Nauk. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Czym ma być Polska Akademia Nauk? Jakie powinny być jej funkcje i jak powinna być jej struktura? Obywatele Nauki chcą, by wszyscy zainteresowani przyszłością PAN mogli zabrać głos w dyskusji. Dlatego udostępniają ankietę - pytając o różne aspekty funkcjonowania akademii.

Obywatele Nauki zapraszają do udziału w formułowaniu opinii o tym, czym powinna być PAN. Wyniki ankiety mają być upublicznione w formie zbiorczego opracowania. "Chcielibyśmy, by stało się ono punktem wyjścia do oddolnej dyskusji o przyszłości PAN" - zapowiadają.

Ankieta jest dostępna na stronie internetowej.

"Trwa dyskusja o tym, jak zmienić ustawę o PAN. W dyskusji tej dominują przede wszystkim głosy osób obecnie sprawujących władzę – prezesa PAN i dyrekcji instytutów, a także Ministra Nauki" - piszą na swojej stronie przedstawiciele ruchu Obywatele Nauki. Ich zdaniem ta dyskusja "sprowadza się, niestety, często do spraw drugorzędnych z punktu widzenia polskiego systemu nauki jako całości".

Obywatele Nauki, powołując się przygotowany przez siebie w 2015 r. dokument - Pakt dla Nauki - zwracają uwagę, że ciągle jeszcze nierozwiązane są poruszone tam problemy. „Aktualna formuła funkcjonowania PAN ma charakter hybrydowy. Połączono korporację uczonych, obejmującą wydziały i oddziały, komitety naukowe i problemowe, akademię młodych uczonych, komisję do spraw etyki w nauce oraz komisję rewizyjną, z działaniem jednostek naukowych" - przypominają.

Ich zdaniem w wyniku historycznych zaszłości "ani status członków PAN nie łączy się z należnym prestiżem, ani związek korporacji z instytutami nie tworzy wydajnej struktury". "Obecnie funkcjonujące komitety naukowe Akademii oraz instytuty i wydziały odpowiadające sobie ze względu na specjalność naukową nie współpracują w sposób właściwy. Społeczność naukowa w Polsce w niewielkim stopniu uznaje członków Akademii za swoich naturalnych reprezentantów. Kompetencje członków PAN oraz ich zadania nie są wyraźnie określone” - przypominają członkowie ruchu.

W tej sytuacji i "wobec braku konstruktywnych kompromisowych propozycji dotyczących przyszłości PAN ze strony organów zarządzających tą instytucją" Obywatele Nauki uważają, że wysłuchać należy przede wszystkim tych, którzy na co dzień współtworzą dorobek naukowy Akademii, a także tych, którzy patrzą z zewnątrz na PAN z myślą o potrzebie usprawnienia całości systemu nauki".

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023