Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademi Nauk. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Ankieta Obywateli Nauki: czym ma być Polska Akademia Nauk

Czym ma być Polska Akademia Nauk? Jakie powinny być jej funkcje i jak powinna być jej struktura? Obywatele Nauki chcą, by wszyscy zainteresowani przyszłością PAN mogli zabrać głos w dyskusji. Dlatego udostępniają ankietę - pytając o różne aspekty funkcjonowania akademii.

  • Źródło: PAP

    Niesiołowski-Spano: naukowcom należy się od władzy szacunek

    Państwo polskie przez ponad 20 ostatnich lat nie ceni nauki i jej nie szanuje – o czym świadczy choćby niskie jej finansowanie - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano z ruchu Obywatele Nauki. Jego zdaniem władze nie kontaktują się też z naukowcami we właściwy sposób.

  • Fot. Fotolia

    Obywatele Nauki: kierunek reform dobry, ale potrzebny wzrost finansowania

    Nowa ustawa dotycząca uczelni idzie w dobrym kierunku. Reformom musi jednak towarzyszyć wzrost finansowania – powiedział PAP przedstawiciel ruchu Obywatele Nauki dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, odnosząc się do projektu tzw. Ustawy 2.0.

  • Obywatele Nauki: proponowane reformy szkolnictwa wyższego idą w kierunku doskonałości

    Proponowane przez resort nauki zmiany w szkolnictwie wyższym idą w kierunku doskonalenia jakości badań i kształcenia. To idea, która przyświeca również ruchu społecznemu Obywatele Nauki - ocenił w rozmowie z PAP prof. Krzysztof Leja z Politechniki Gdańskiej.

  • Fot. Fotolia

    Obywatele Nauki zadbają przejrzystość konkursów na stanowiska

    Obywatele Nauki zapowiadają, że będą dbać o przejrzystość konkursów na zatrudnienie na uczelniach i w instytucjach naukowych. Przedstawiciele tego ruchu społecznego będą - zgodnie z istniejącymi przepisami - żądać dostępu do dokumentacji konkursowej.

  • Fot. PAP/ Radek Pietruszka 02.02.2015

    Kolarska-Bobińska za dyskusją nt. sytuacji i przyszłości nauki

    Minister chce rozpocząć dyskusję o przyszłości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Zaprosi do niej rektorów, środowisko naukowców i studentów. Zapowiedziała to w środę na spotkaniu z przedstawicielami środowiska naukowców, którzy przekazali jej "Pakt dla Nauki".

  • Fot. Fotolia

    Podniesienie jakości badań i sprawniejsza kariera naukowa - jest wstępna wersja "Paktu dla nauki"

    Podniesienie jakości badań i kształcenia akademickiego oraz uelastycznienie modelu kariery naukowej to niektóre z postulatów "Paktu dla Nauki", przygotowanego przez Obywateli Nauki (ON). Wstępną wersję paktu skierowano do konsultacji członków tej grupy.

  • Debaty Obywateli Nauki na UW: o humanistach i o doktorantach

    O przyszłości nauki w Polsce podyskutują Obywatele Nauki w ramach spotkań organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. 10 grudnia mowa będzie o humanistyce w polskim systemie edukacji, a 12 grudnia - o statusie doktoranta.

  • Obywatele Nauki: potrzebny długofalowy plan strategiczny dla nauki

    Obywatele Nauki wezwali nową szefową resortu nauki do współpracy przy wypracowaniu długofalowego planu strategicznego dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Docenili też odchodzącą minister Barbarę Kudrycką, m.in. za podwyżki dla nauczycieli akademickich.

  • Obywatele Nauki spotkali się z szefową resortu nauki

    Uczestnicy ruchu Obywatele Nauki mogą liczyć na włączenie ich w proces konsultacji zmian w prawie dotyczącym nauki - uzgodniono na spotkaniu przedstawicieli ruchu z minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarą Kudrycką.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera