Koordynacja ogólnopolskich akcji - Nocy Biologów i Dnia Roślin - które gromadzą w wielu miastach Polski tysiące osób zainteresowanych biologią to specjalność prof. Przemysława Wojtaszka. To kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2013.
Kandydat walczy o nagrodę - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Przemysław Wojtaszek pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jeśli chodzi o popularyzację nauki, główną specjalnością kandydata jest przygotowywanie i organizacja dużych imprez popularyzatorskich, skierowanych do jak najszerszego grona odbiorców.
Kandydat jest pomysłodawcą i głównym organizatorem ogólnopolskiej „Nocy Biologów”. Od początku pełni funkcję jej koordynatora krajowego. W "Nocy Biologów" uczestniczą wydziały przyrodnicze uniwersytetów polskich oraz niektóre ogrody botaniczne - w pierwszej edycji było to 16 jednostek z całego kraju, a w drugiej - już 20. Szacuje się, że obie edycje "Nocy Biologów" odwiedziło w sumie ponad 50 tys. uczestników. Trwają już przygotowania do trzeciej edycji, która będzie miała miejsce 10 stycznia 2014 roku. W tym roku do wzięcia udziału w akcji zostały zaproszone niektóre instytuty Polskiej Akademii Nauk działające w dziedzinie nauk biologicznych.
Prof. Wojtaszek był również krajowym koordynatorem Dnia Roślin, który odbył się w maju 2012 roku. Imprezy prowadzone pod wspólnym hasłem „Fascynujący Świat Roślin” organizowanego pod patronatem European Plant Science Organization (EPSO), a w akcji uczestniczyło 39 krajów z całego świata. W ramach akcji "Fascynujący Dzień Roślin" (http://www.dzienroslin.pl/) w Polsce w 37 jednostkach odbyło się 150 spotkań, w których uczestniczyło ponad 17 tys. zwiedzających. Wyrazem uznania dla prof. Wojtaszka stało się zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach sesji specjalnej „Science and Society”, podsumowującej sukces akcji, na wspólnej konferencji EPSO i Europejskiej Federacji Towarzystw Biologii Roślin we Freiburgu (Niemcy) w lipcu 2012 roku.
Przemysław Wojtaszek od początku jest także koordynatorem działań podejmowanych na Wydziale Biologii UAM w ramach Nocy Naukowców. Od 2009 r. biolog zorganizował już pięć edycji Nocy Naukowców. Popularyzator nie tylko koordynuje działania w ramach Nocy Naukowców, ale również prowadzi podczas nich wykłady.
"Kandydat równie dobrze czuje się mając na widowni grupy wczesnoszkolne, jak i uczestników Uniwersytetu III Wieku; gimnazjalistów czy licealistów, jak i ludzi wypoczywających na wakacjach w środku Kaszub; naukowców reprezentujących różne dziedziny i obszary wiedzy, jak i mieszkańców Poznania, Wielkopolski, województw ościennych. Dba jedynie o to, by poziom przekazu był zawsze zrozumiały dla potencjalnej grupy odbiorców" - podsumowuje Dziekan Wydziału Biologii UAM, prof. Bogdan Jackowiak, który zgłosił kandydaturę prof. Wojtaszka.
Prof. Wojtaszek popularyzacją nauki zaczął się zajmować już 11 lat temu. Wtedy to włączył się w ogólnouniwersyteckie wykłady otwarte „Problemy biologii” prowadzone przez Wydział Biologii UAM, a także w cykl wykładów „Letnie Spotkania z Nauką”, organizowany w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Czarlinie-Skoczkowo. Kandydat jest również aktywnym wykładowcą Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
"Pasja popularyzatorska prof. Wojtaszka rozwijała się powoli, lecz systematycznie, przechodząc od małych form wykładowych i publikacyjnych do organizacji dużych działań popularyzatorskich, także w skali kraju, a nawet międzynarodowej" - podsumował osiągnięcia kandydata prof. Bogdan Jackowiak.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.