Gdańscy archeolodzy wyjeżdżają na Bornholm

Pracami kieruje archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii UG - Karolina Czonstke, a współprowadzi Bartosz Świątkowski z tej samej instytucji, wspólnie z naukowcami z Bornholms Museum Ronne.

Tegoroczne wykopaliska rozpoczną się w połowie sierpnia. Celem będzie

stanowisko Abo par. Ostelars, na którym zostały zlokalizowane relikty skarbu wczesnośredniowiecznego z okresu XI wieku. Prace te będą stanowić kontynuację badań z 2012 roku, podczas których przebadano dwa stanowiska: Nygard koło Ronne, znajdujące się na południu wyspy oraz Klippehoj par. Olsker położone na północy wyspy.

W Nygard Polacy odkryli pozostałości trzydziestometrowego domu wikingów z X-XI wieku, który był wyraźnie podzielony na przestrzeń mieszkalną i gospodarczą. Odnaleziono tam głównie liczne fragmenty ceramiki, grzebienie rogowe, kości zwierząt oraz ości ryb.

„Na drugim stanowisku odkryto jeden z najlepiej zachowanych na wyspie domów wikingów, datowanym na okres XI-XII w. Dom ten był zamieszkiwany w tym samym czasie, w którym wznoszono położoną w pobliżu romańską rotundę w Olsker” – informuje Derkacz.

Co ciekawe, na dotychczas badanych przez Polaków stanowiskach najliczniej reprezentowaną kategorię zabytków była głównie słowiańska ceramika. Archeolodzy uchwycili proces stopniowego wypierania gorzej wykonanej ceramiki wikińskiej, która była lepiona ręcznie przez lepszą technologicznie ceramikę słowiańską wykonaną na kole, wypalaną w wyższej temperaturze.

Innym sukcesem było uczestnictwo gdańskich specjalistów w odkryciu, we wschodniej części wyspy, skarbu w postaci 152 srebrnych monet o łącznej wadze ok. 2,5 kg. W jego skład wchodziły głównie arabskie dirhemy (m.in. emisje z czasów panowania dynastii Omajjadów i Abbasydów), a także 2 perskie monety datowane na rok 612 (emisja z czasów panowania Chosrowa II Parwiza z dynastii Sassanidów).

Wyniki dotychczasowych i prowadzonych w tym roku badań pozwalają na przybliżenie odpowiedzi na pytanie o rolę i znaczenie Słowian w kształtowaniu się wzajemnych stosunków społeczno-ekonomicznych w rejonie Morza Bałtyckiego. Szczególnie istotne jest zagadnienie relacji słowiańsko-skandynawskich w okresie wczesnego średniowiecza.

Wymiana myśli i doświadczeń badaczy polskich i duńskich jest możliwa dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Instytutem Archeologii i Etnologii UG, a Bornholms Museum Ronne.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera