Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Łódź/ Duże zainteresowanie studiami na Uniwersytecie Medycznym

Wśród łódzkich uczelni publicznych znaczący wzrost liczby kandydatów zanotował w tym roku Uniwersytet Medyczny. Mniej chętnych było w tym roku na studia na dwóch największych uczelniach - Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej.

W tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, który zanotował znaczący wzrost liczby kandydatów. Uczelnia zakończyła rejestrację na studia stacjonarne jednolite magisterskie na obu kierunkach lekarskich, Lekarsko-dentystycznym, Analityce medycznej i Farmacji, a także na stacjonarnych i niestacjonarnych technikach dentystycznych. Dotąd zarejestrowało się już ponad 16 tys. osób.

"Mniej więcej tylu chętnych mieliśmy w ubiegłym roku na końcu rekrutacji" - poinformowała PAP Joanna Orłowska p.o. dyrektora Biura Rektora UM w Łodzi .

W rankingach popularności niezmiennie dominuje kierunek lekarsko-dentystyczny (22,1 osób na jedno miejsce), a także kierunki: Lekarski (14,3 ), Wojskowo-lekarski prowadzony wraz z MON (14,8), Farmacja (12,1) i Analityka medyczna (12,4 chętnych na jedno miejsce). W sumie to niemal dwukrotnie więcej chętnych na jedno miejsce niż w ubiegłym roku.

Zdaniem Orłowskiej już dziś można jednak stwierdzić, że kierunki medyczne to kierunki przyszłości. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i zapotrzebowanie na lekarzy, fizjoterapeutów oraz pielęgniarki będzie coraz większe.

W tym roku na największej łódzkiej uczelni - Uniwersytecie Łódzkim -najpopularniejszymi kierunkami po względem liczby kandydatów były: Prawo - 1484 osoby, Psychologia - 1007 oraz Finanse i rachunkowość - 990. Natomiast najtrudniej było się dostać na: Dziennikarstwo i komunikację społeczną, Filologię angielską i Psychologię.

O jedno miejsce na Dziennikarstwie o specjalności dziennikarstwo międzynarodowe z językiem angielski ubiegało się średnio 10 osób (202 osoby na 20 miejsc), na Filologii angielskiej z drugim językiem obcym - 9,28 (371 osoby na 40 miejsc), a na Psychologii - 8,39 (1007/120).

Sporym zainteresowaniem cieszył się nowy kierunek - Lingwistyka dla biznesu. O jedno miejsce ubiegało się 4,68 osób.

Jak poinformował prorektor ds. programów i jakości kształcenia UŁ Jarosław Płuciennik, średnia liczba kandydatów na jedno miejsce na uczelni wyniosła 2,21. W tym roku na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie dokonano łącznie ponad 21,3 tys. zapisów, tj. ok. 15 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Ostatecznie komisje rekrutacyjne wydały ponad 13,3 tys. decyzji o zakwalifikowaniu na studia dla 7449 osób.

Politechnika Łódzka w piątek zakończyła przyjmowanie dokumentów od kandydatów na studia. Uczelnia podobnie jak w ubiegłym roku planuje przyjąć 4700 studentów na studia stacjonarne pierwszego stopnia.

Dokumenty złożyło ponad 4800 osób, a biorąc pod uwagę, że kandydaci mogli zgłaszać chęć studiowania na maksymalnie ośmiu kierunkach, wpłynęło w sumie ponad 23 tys. zgłoszeń. To mniej niż w ub. roku, kiedy chętnych do studiowania na PŁ było 5600 osób.

"Dane tegoroczne nie są jednak ostateczne, bowiem do rekrutacji wpływać będą jeszcze dokumenty wysłane pocztą" - zaznaczyła rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Najpopularniejsze kierunki na PŁ to: Architektura i urbanistyka, Inżynieria biomedyczna w języku polskim, Zarządzanie i inżynieria produkcji oraz Inżynieria biomedyczna w języku angielskim, Budownictwo oraz Logistyka.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 23 lipca. "Ogłaszane wyniki to ostateczne listy przyjętych, a nie wstępnie zakwalifikowanych na studia w Politechnice Łódzkiej. Tego dnia okaże się też, na jakie kierunki pozostały jeszcze wolne miejsca" - wyjaśniła rzeczniczka PŁ.

Zakończyła się już natomiast rekrutacja do słynnej łódzkiej "filmówki". Listy przyjętych na I rok studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera ogłosiły już wszystkie wydziały.

Najbardziej oblegany był tradycyjnie wydział aktorski, gdzie o każde z 20 miejsc ubiegały się 34 osoby (w sumie zgłosiło się 680 kandydatów na przyszłych aktorów) - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Marzena Bomanowska.

Dokumenty na reżyserię złożyły 134 osoby (na 8 miejsc) - przyjęto cztery kobiety i czterech mężczyzn. O przyjęcie na Sztukę operatorską ubiegało się 117 osób (na 7 miejsc), na Film animowany i efekty specjalne 61 osób (10 miejsc), na Fotografię 103 osoby (12 miejsc), na Organizację produkcji filmowej i telewizyjnej 162 osoby (25 miejsc), na Montaż filmowy 65 osób (12 miejsc), a na trzyletnie Scenariopisarstwo - 55 osób (6 miejsc).

PAP - Nauka w Polsce

szu/ jaw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024