Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
15.07.2013 aktualizacja 15.07.2013

Zdolne badaczki nagrodzone w konkursie "Innowacja jest kobietą"

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Dr Anna Waszkielewicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała główną nagrodę w konkursie "Innowacja jest kobietą". Najwyższe miejsce na podium wywalczyła dzięki opracowanemu przez siebie lekowi przeciw bólowi neuropatycznemu i padaczce.

Była to już druga edycja konkursu dla wynalazczyń organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki.

Zwyciężczyni konkursu - dr Anna Waszkielewicz otrzyma szansę na promocję swojego wynalazku - leku przeciw bólowi neuropatycznemu lub padaczce, podczas 65. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2013\", które odbędą się jesienią w Norymberdze.

Drugie miejsce zdobył projekt dr Dominiki Oleś z Politechniki Wrocławskiej - \"Metoda syntezy i badanie właściwości fotokatalitycznych katalizatorów na bazie nanocząstek TiO2\". Nagrodą jest promocja innowacyjnego rozwiązania podczas wystawy wynalazków w Sewastopolu.

Trzecie miejsce w konkursie przyznano za \"Innowacyjne fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów\". Jest to wynalazek dr Joanny Ortyl z Politechniki Krakowskiej – nagrodą jest promocja wynalazku na wystawie wynalazków w Zagrzebiu.

Organizatorzy konkursu postanowili też wyróżnić dyplomem uznania Joannę Jurek, licealistkę z Piotrkowa Trybunalskiego. Badaczka w konkursie zaprezentowała projekt dotyczący wykorzystania potencjału kwasu octowego i kwasu mlekowego w ochronie roślin jadalnych podczas hodowli. Fundacja Kobiety Nauki planuje zapewnić młodej badaczce miejsce wśród polskich wynalazczyń i wynalazców na przyszłorocznej wystawie Archimedes.

Dyplom uznania przyznano też dr Monice Brzychczy-Włoch z Collegium Medicum UJ. Przedmiotem jej prac jest test diagnostyczny umożliwiający potwierdzenie zakażeń Streptococcus agalactiae (ang. Group B streptococcus, GBS) u kobiet w ciąży.

Szczegóły konkursu na stronie: http://www.kobietynauki.org/innowacja-jest-kobieta-i-edycja/innowacja-jest-kobieta-ii-edycja

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023