GEH i Politechnika Warszawska zawarły umowę ws. kształcenia inżynierów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Warszawska i koncern GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały 4 października porozumienie ws. współpracy w kształceniu inżynierów na potrzeby polskiego programu jądrowego.

Jak poinformowało GEH, obie instytucje podejmą współpracę w zakresie kształcenia kadry inżynierskiej, która weźmie udział w rozwoju energetyki jądrowej. Porozumienie odzwierciedla strategię GE Hitachi, która zakłada wykorzystanie lokalnych zasobów w budowie infrastruktury dla przemysłu nuklearnego - podkreśliła firma.

„Porozumienie z GEH pokazuje, jak ważna dla sektora energetyki jądrowej jest współpraca nie tylko z polskimi władzami i przedsiębiorcami, ale również ze środowiskami akademickimi, na drodze do zapewnienia Polsce odpowiedniego zaplecza kadrowego i infrastrukturalnego” - powiedział rektor Politechniki Warszawskiej (PW) prof. Jan Szmidt.

GEH podkreśla, że współpracuje już z PW. W 2010 r. firma ufundowało uczelni 10 licencji na pakiet zaawansowanych aplikacji, które służą do modelowania bilansów cieplnych elektrowni, a studenci uczelni jeżdżą na letnie staże do siedziby głównej GEH w Wilmington w Karolinie Północnej.

“GE Hitachi (...) posiada doświadczenie, procedury i najlepszą technologię, by dostarczyć Polsce niezawodne źródło bezpiecznej energii jądrowej” – powiedział wiceprezes do spraw operacji handlowych GE Hitachi Craig Ihrke.

Firma przypomniała w komunikacie, że podobne umowy zawarła już z innymi polskimi uczelniami i tworzy programy edukacyjne dla przyszłych inżynierów mechaników, specjalistów ds. zabezpieczeń antykorozyjnych, inżynierów elektryków czy chemików.

GEH zamierza zaoferować w przetargu na budowę polskiej elektrowni jądrowej jeden ze swoich reaktorów wodno-wrzących: ABWR lub najnowszy projekt ESBWR.

PAP - Nauka w Polsce

wkr/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera